Zaustavljanjem procesa privatizacije Rudarsko-topioničarskog basena menadžment kombinata bakra našao se u nezavidnom položaju i sednice tog tela traju neprestano. Iako je cena bakra na svetskoj berzi metala izuzetno visoka i kreće se oko 8.000 dolara po toni, proizvodnja bakra u borskim rudnicima je u aprilu prepolovljena u odnosu na prethodne mesece.

Direktor Topionice bakra Blaža Lekovski kaže da se zbog nedovoljne količine koncentrata pogoni zaustavljaju na po desetak sati. I proizvodnja sirovine za dobijanje bakra u borskim i u majdanpečkim rudnicima je desetkovana, firma je bez obrtnog kapitala, mehanizacija izraubovana.
Zbog svega toga, sindikat je još rešeniji da natera Vladu, tehničku ili neku buduću, da najozbiljnije shvati problem Bora.

- U ponedeljak će svi sindikati RTB-a, izuzev Sindikata „Nezavisnost“, održati zajednički sastanak na kojem će se doneti odluka šta dalje... U svakom slučaju, pozvaćemo svoje članstvo da 30. aprila bude u Beogradu, na protestu koji će se održati u sklopu tradicionalnog prvomajskog upozorenja radnika vlastima u Srbiji. Sindikat RTB-a će od Vlade zatražiti izradu potpuno nove strategije privatizacije RTB-a, kako bi se pronašlo rešenje prihvatljivo i za državu i za radnike i za opštinu Bor - rekao nam je Dragan Aleksić, predsednik Jedinstvene sindikalne organizacije RTB-a.

„Kuprom“ proziva

„Kuprom“ je optužio sindikat RTB-a, lokalne vlasti u Boru i drugoplasiranu firmu na tenderu, kiparski „Ist point“, koji je, prema navodima Rumuna, potrošio prilično vremena, novca i snage da diskredituje, kako su naveli, jednu od najboljih privatizacija u Srbiji. Sindikat je prozvan jer je pozvao građane na protest, a predsednik opštine, član SRS, da je privatizaciju iskoristio za politički marketing.


Izvor