Ratari, mlinari i Ministarstvo poljoprivrede ostaju, u pogledu cene pšenice, svako pri svom stavu, piše štampa.
Na dvadesetak dana pred žetvu pšenice tri glavna aktera ostaju na svojim pozicijama. "Večernje novosti" pišu da ratari traže cenu iznad 10, pa i do 12 dinara, i subvencije od države po kilogramu, u čemu ih mlinari podržavaju, ali im nude cenu od devet dinara.
Ministarstvo kaže da sve treba prepustiti ponudi i potražnji, odnosno da je tržište najbolji arbitar, a da o premijama nema ni govora. "Upravni odbor "Žitovojvodine" jednoglasno je prekjuče, na sastanku u "Fidelinci", odlučio da se pšenica ovogodišnjeg roda JUS kvaliteta otkupljuje po ceni od devet dinara za kilogram, franko skladište mlinara", kaže Sima Matić, direktor te asocijacije.
"Posle obimnih analiza došli smo do cene preko koje ne možemo da idemo, a neka država vidi šta će. Mlinare će, inače, kada se uračunaju manipulativni i drugi troškovi pšenice koštati 10 dinara po kilogramu. Ta cena je na granici ekonomskih mogućnosti mlinarstva Vojvodine i apslutno je realna."
Mlinari su, takođe, dali punu podršku paorima da se izbore kod Vlade Srbije za neku vrstu subvencije po hektaru ili kilogramu. "Da bi članice "Žitovojvodine" koje će ove godine, od očekivanih 700.000 tona u Vojvodini, otkupiti i predati oko 500.000 mogle da izdrže predloženu cenu neophodno je da već od 1. jula bude povećana cena brašna na 17 dinara po kilogramu za tip 500", kaže Matić. "Da bi se obezbedilo privređivanje u legalnoj zoni neophodno je da Vlada donese uredbu o evidencionim markicama za brašno.
Na zaključke UO "Žitovojvodine" i nedavno pismo Bojana Pajtića premijeru Koštunici, reagovao je na jučerašnjoj konferenciji za novinare ministar Goran Živkov, tako što je rekao da su nerealni, pa time i neprihvatljivi. "Tvrdim da ratari ne traže subvencije za pšenicu već mlinari, jer se taj novac njima preliva, pošto za toliko umanjuju svoje cene", rekao je Živkov. "Tvrdim, takođe, da će mlinari ove godine cenu plaćati različito a ona koju je ponudio UO "Žitovojvodine" smatram nekorektnom. I pšenica i brašno su tržišna kategorija i cena će se na njemu i formirati, u zavisnosti od ponude i tražnje. Sada je cena uvozne pšenice oko 13 dinara, carinu nećemo smanjivati tako da ona samo može da raste, pa preporučujem ratarima da za 12 dinara pšenicu odmah prodaju, a ako im se nudi niža da je čuvaju, jer država subvencioniše skladištenje sa 750 dinara po toni".
Izvor