Devojčici iz Šeste beogradske gimnazije, čiji je otac imao „dobre veze“, preko noći je izbrisano pet jedinica, dok njeni vršnjaci bubaju spremajući se za popravni ispit. Urgencija je stigla iz Ministarstva prosvete... Uslov koji je postavila škola bio je: „Može, ali devojčica mora da ode iz naše gimnazije.“
Ovo nije redak slučaj. Na kraju školske godine zaposleni u srednjim školama često su izloženi pritiscima sa raznih strana kako bi nekim učenicima po svaku cenu popravili ocene. Pritisci često stižu i iz Ministarstva prosvete i Sekretarijata za obrazovanje, baš kao što se desilo u ovoj gimnaziji.
To je razbesnelo roditelje čija deca idu u odeljenje sa pomenutom devojčicom pa su redakciji „Blica“ poslali pismo u kojem takve pojave nazivaju skandaloznim.
- Moje dete ide u Šestu beogradsku gimnaziju. Ima drugaricu iz razreda koja se retko pojavljivala u školi. Na kraju školske godine ona je imala pet jedinica. Sa takvim ocenama se sigurno pada godina. Koliko ima neopravdanih časova, to može da vam kaže jedinica iz vladanja. Jednog dana u školu je došao njen tata, koji ima veze u Ministarstvu prosvete i Gradskom sekretarijatu za obrazovanje. Po priznanju profesora, koji su joj dali jedinice, oni su bili izloženi strašnom pritisku. Neki su hteli da se bore protiv toga, ali nisu mogli... Na kraju, svi su pozvani kod direktora, koji je im je rekao da to dete mora da prođe godinu - piše roditelj, koji zbog posledica koje bi mogla imati njegova ćerka nije smeo da se predstavi.
Vladimir Knežević, direktor Šeste beogradske gimnazije, nije negirao optužbe iz pisma koje je stiglo u našu redakciju.
- Odgovorno tvrdim da ne postoji škola u Srbiji u kojoj se ne dešavaju ovakve stvari. Kao i u svakoj školi i kod nas postoje pritisci na kraju školske godine. Tačno je da je bilo poziva da se pomogne pomenutoj devojčici da ne ponavlja godinu. Uslov je bio da se ispiše iz naše škole. To nije važilo samo za ovu devojčicu već za još neke učenike iz istog odeljenja - kaže direktor Knežević.
On je potvrdio da su za pomenutu devojčicu urgencije stigle „baš iz Ministarstva prosvete i Gradskog sekretarijata za obrazovanje“.
- Mi smo, pre svega, hteli da pomognemo ovoj deci da ne izgube godinu jer je očigledno da se nisu snašli u našoj školi. Uslov je bio da potraže sredinu koja je za njih prikladnija - kaže Knežević.
Roditelji čija deca takođe moraju na popravni ispit ove godine ogorčeni su zbog ovakve „selekcije po babu i po stričevima“.
- Mnoga deca su se mnogo više trudila od nje, bar su dolazila u školu, a opet su pala na popravni. A ona je glatko prošla godinu... Nas ne zanima da li će ona ostati u školi ili ne. Svi govorimo o suzbijanju korupcije, pravednim ljudima koji su na vlasti i profesionalcima koji stručno obavljaju svoj posao. A gde su oni? Ovo što se desilo u Šestoj gimnaziji je pravi skandal. Ranije se u ovoj školi nisu dešavale ovakve stvari, ili bar nikada nisu obelodanjene - kažu roditelji.
Direktor pak kaže da mali broj učenika ove gimnazije ide na poravni ispit.
- Ti učenici će ostati u našoj školi. Oni će posle popravnog biti dobri i vrlo dobri učenici. A deca kojoj na ovakav način „pomažemo“, neće više biti naši đaci - kaže Knežević.
Svoj svoga štiti
Za pojave kao što je ova u Šestoj beogradskoj gimnaziji nadležna je opštinska, gradska i Republička prosvetna inspekcija Ministarstva prosvete.
- Kako da se žalimo bilo kome kad pojedinci iz Ministarstva prosvete koriste svoj položaj i urgiraju po školama da se đacima popravljaju ocene. Svoj svoga uvek štiti - pitaju ogorčeni roditelji.
Izvor