BEOGRAD - U prvih šest meseci ove godine broj povređenih i poginulih radnika na gradilištima u Srbiji je smanjen u odnosu na lane. Inspekcija rada zabeležila je 518 teških povreda na radu, a tri radnika su poginula. Ranko Drljević, predsednik Granskog sindikata građevine, industrije građevinskog materijala „Nezavisnost“, kaže da je poslednjih godina Srbija u vrhu po broju poginulih radnika na gradilištima u odnosu na broj stanovnika.
- Prošle godine na radu je poginulo 57 ljudi, od toga je 27 smrtnih slučajeva bilo u građevini. Glavni uzrok za veliki broj nesreća je rad na crno. Hiljade radnika je ostalo bez posla i poslodavci ih angažuju na dva-tri dana i nemaju obavezu da im obezbede zaštitna sredstva za rad. Uglavnom se radi na velikim visinama i na visokim temperaturama. Broj nesreća se postepeno smanjuje jer se primenjuju zakoni, inspekcija više radi i obilazi gradilišta, edukujemo ljude... - objašnjava Drljević.
Sve građevinske firma treba do 6. septembra da naprave procenu rizika, međutim, taj rok će najverovatnije biti produžen jer većina firmi ga nije završila. Novi zakon bezbednosti na radu predviđa visoke kazne za poslodavce ukoliko je ugroženo zdravlje radnika, a za najsitnije propuste treba izdvojiti od 400.000 do milion dinara.
- Sindikati moraju da prijave poslodavce inspekciji ukoliko angažuju radnike na crno. Pojedine firme potpisuju sa radnicima ugovor o radu, ali automatski i ugovor o otkazu. U Srbiji je u građevini zaposleno 90.000-100.000 ljudi, a jedna trećina radi na crno. Inspekcija rada mora da bude rigoroznija i više da kažnjava poslodavce. Veliki problem predstavljaju i omladinske zadruge jer toj deci ne daju opremu. Zatekao sam na jednom gradilištu studente koji su radili u papučama, šortsu i majici, što je strogo zabranjeno - naglašava Drljević koji najavljuje da će sutra, povodom Dana građevinara, predstavnici sindikati, Unije poslodavaca, Ministarstva rada i inspekcija obilaziti gradilišta i razgovarati sa radnicima i poslodavcima.
Veliki problem građevinskoj struci predstavlja i starosna struktura radnika. Većina ima iznad 50 godina, a mali broj mladih se odlučuje za ovaj posao. Dnevnice u građevinarstvu su od 1,2 do 2,5 evra po satu.
Izvor