Pipci koje su kriminalci pustili među pripadnike MUP-a nisu sasečeni, uprkos obećanjima nekolicine dosadašnjih ministara da svakog policajca, koji radi na privatnom obezbeđenju ljudi s kriminalnim dosijeom ili biznismena, čeka otkaz.
To potvrđuje i nedavni slučaj iz Budve, kada je otkriveno da Sretena Jocića, zvanog Joca Amsterdam, osumnjičenog za podstrekavanja na ubistvo, čuvaju dvojica aktivnih policajaca iz Beograda.
Praksu da honorarno angažuje policajce za lično obezbeđenje, uveo je Željko Ražnatović Arkan početkom devedesetih godina, a njegovim primerom su krenuli Zoran Uskoković Skole, Sredoje Šljukić, Andrija Drašković...
- Svi veliki kriminalci vole da u obezbeđenju imaju aktivne policajce. Na taj način dobijaju legalno naoružanog čuvara koji im uz službenu legitimaciju obezbeđuje i nesmetan prolazak kod policajaca, u slučaju kontrole - kaže za „Blic“ izvor iz vrha MUP-a.
U Generalnom inspektoratu juče nije bilo moguće dobiti podatak koliko je policajaca ove godine dobilo otkaz zbog toga što su posle radnog vremena angažovani na obezbeđenju sumnjivih osoba.
- Takvih policajaca je sigurno mnogo više od onih koji su, zbog toga dobili otkaz. Među kolegama se zna ko za koga radi, ali, nažalost, na tome uglavnom i ostaje. Za takve policajce se obično sazna kada se njihove „gazde“ nađu na meti naoružanih napadača i tek tada se protiv njih pokreću disciplinski postupci - kaže naš izvor.
Atentati na Andriju Draškovića i Zorana Nedovića Šoka 2004. godine otkrili su da su o njihovoj sigurnosti brinuli, bivši i aktivni policajci, ali i studenti Više policijske škole i Policijske akademije.
U napadu na Draškovića, na autoputu u Beogradu, kod Kvantaške pijace, ranjena su trojica pripadnika njegovog obezbeđenja. To su Nebojša Đorđević, policajac u OUP-a Stari grad, kao i dvojica bivših pripadnika MUP-a, Vladimir Kmezić nekadašnji telohranitelj Slobodana Miloševića i Dejan Tukić, radnik SUP-a Beograd.
U napadu na Nedovića ubijen je Milutin Jovičić, student Više škole unutrašnjih poslova.
U septembru prošle godine, u klasičnoj sačekuši na Bežanijskoj kosi, ubijena su dvojica bivših policajaca Milan Mitrašinović i Dragan Drčelić Gidra. Tek tada se saznalo da su obojica duže vreme radili na obezbeđenju jednog poznatog beogradskog splava.
- Retki su slučajevi kada se disciplinski postupak pokreće posle rutinske kontrole u kojoj se otkrije da policajci bez znanja starešina rade na nečijem obezbeđenju. Poslednji takav slučaj bio je još 2004. godine. Zbog obezbeđivanja biznismena Predraga Rankovića Peconija otkaz su dobila trojica policajaca OUP-a Novi Beograd. Policajci gradskog SUP-a tada su zaustavili kolonu od tri automobila u kojima su bili Ranković, ali i policajci Goran Grujičić, Aleksandar Pavlović i Bojan Smiljković. Protiv njih je podneta krivična prijava zbog teže povrede radnih dužnosti - kaže naš izvor.
On navodi i da je u ovakvim situacijama teško dokazati da policajci rade kao privatno obezbeđenje.
- Uvek mogu da kažu da su prijatelji tih osoba i da su zato u njihovom društvu. I Andrija Drašković je posle atentata tvrdio da policajac Đorđević ne radi kao njegov telohranitelj, već da mu je prijatelj - kaže naš izvor.
On dodaje da mnogi policajci zloupotrebljavaju bolovanje kako bi radili honorarno na nečijem obezbeđenju.
- Znamo za taj problem i zato je nedavno i doneta odluka da se za vreme bolovanja policajcima oduzima službeno oružje - kaže naš izvor i navodi da je dodatna zarada glavni razlog zbog čega se policajci odlučuju na posao kod velikih gazda.
- U svetu je zakonom regulisano da policajci zbog malih plata mogu dodatno da rade, ali uz znanje i odobrenje nadređenih. Naravno da u takve poslove na spada čuvanje sumnjivih osoba jer je to nespojivo sa policijskim poslom - navodi naš izvor.

Izvor