LONDON - Britanska obaveštajna služba MI5 špijunirala je pisca Džordža Orvela više od dve decenije. Služba nije verovala da je bio „običan komunista, već da ima napredne komunističke poglede“, pokazuje specijalni izveštaj ove tajne policije iz januara 1942. godine. Autor kultnih dela „Životinjska farma“ i „1984“ opisan je u tom izveštaju (koji je nedavno objavio Nacionalni arhiv) kao komunista koji se nije u svemu slagao sa Partijom, prenosi SEEcult.org
U delu izveštaja iz 1942. godine navedeno je i da je Orvel bio „pomalo anarhista“, te da je bio u kontaktu sa „esktremističkim elementima“. Ocenjeno je da je bez sumnje imao jake levičarske poglede, ali daleko od ortodoksnog komunizma. Između ostalog, navedeno je i da se „oblačio boemski, i na poslu i u slobodno vreme“, preneli su britanski mediji.
Takođe, pokazalo se da se MI5 nije protivila Orvelovom angažovanju u vojnoj bazi, na mestu dopisnika Sandej observera u sedištu savezničkih snaga u Severnoj Africi.
Orvel je u izveštaju navođen pod pravim imenom - Erik Bler, a prvi put je privukao pažnju tajne policije 1929. kada je bio u Francuskoj i kada mu je ponuđeno da postane dopisnik za list Radnički život iz Pariza.
Izvor