Beograd — Bez ozira ne tešku situaciju u Mjanmaru, mnoge države izvoze oružje u tu zemlju, među njima Srbija.
Brojne rasprave o stanju ljudskih prava u Mjanmaru nisu sprečile svetske vlade i kompanije da sarađuju s tom zemljom, a među zemljama koje godinama izvoze oružje u Mjanmar je Srbija. Mjanmar je pod sankcijama Evropske unije, SAD, ali ne i Ujedinjenih nacija, iako postoji preporuka OEBS-a o obustavljanju izvoza u tu zemlju.
Najrazvijenije zemlje sveta sarađuju s mjanmarskom vojnom huntom, javno ili tajno, bez obzira na to što njihove vlade danas kitikuju taj nedemokratski režim koji guši proteste monaha i građana. Tu saradnju, posebno u domenu vojne industrije, kritikovao je i Amnesti internešenel, u izveštaju iz 2005.
Javnosti Srbije malo je poznata činjenica da nekada Jugoslavija, danas Srbija, sarađuje s Mjanmarom još od sredine pedesetih godina, posebno u domenu naoružanja. Armija te zemlje naoružana je umnogome jugoslovenskim, odnosno srpskim oružjem, a ta saradnja nastavljena je i u vreme režima Slobodana Miloševića i posle demokratskih promena.
Vojni analitičar Aleksandar Radić kaže da je logično da se Mjanmar oslanja na Jugoslaviju, odnosno Srbiju jer dosta oružja ima oznaku "Made in YU".
"Od streljačkog naoružanja, protivoklopnih sredstava, topova do na desetine rečnih čamaca, sve ima oznaku 'Made in YU', i sa te strane je pružana logistička podrška. Od krupnih stvari, remontovani G4 isporučeni su Mjanmaru 1991, a oni u ovom trenutku imaju kljčnu ulogu u mjanmarskom vazduhoplovstvu", kaže Radić.
Prema informacijama na sajtu UN, isporuka naoružanja Mjanmaru bilo je i 2001. i 2004. U izveštaju koji je Srbija i Crna Gora prosledila UN u maju 2005. navodi se da je SCG Mjanmaru izvezla 36 haubica kalibra 105, tipa M56, domaće proizvodnje. Jugoslavije je 2002. prijavila da je 2001. izvezla u tu zemlju 36 haubica kalibra 105 tipa M2A1 američke proizvodnje i 18 istih haubica modela M56, jugoslovenske proizvodnje, s dodatnom opremom.
Drugi veliki posao poslednjih godina bio je izvoz samohodne haubice kalibra 155 Nora, s naprednom tehnologijom, kojom se namenska industrija Srbije posebno ponosi.
U Ministarstvu odbrane kažu da se pri izvozu oružja u Mjanmar vodi računa o tome ko je krajnji korisnik. Prema njihovim rečima, oružje se prodaje samo burmanskoj vojsci, ne i policiji. Dodaje se da se pri tom vodi računa o tome da li roba koja se isporučuje može biti upotrebljena, odnosno zloupotrebljena, u merama rapresije.
Iako pravno niko ne spori da nema kršenja sankcija u izvozu, mnogi dovode u pitanje moralnost posla jer se radi o naoružavanju zemlje koja ima ozbiljne unutrašnje probleme.
Izvor