Zbog nedostatka novca u kasi Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje isplata naknada za bolovanje kasni dva meseca. Toliko čekanje na novac na koji imaju zakonsko pravo preveliko je i za čoveka koji je zdravstveno sposoban da radi a šta reći za onoga ko je na bolovanju i kome osim redovnih troškova sleduju i troškovi za lekove.

Dvadesetdevetogodišnja trudnica J. P. iz Novog Sada zbog održavanja trudnoće mesečno za neophodne tablete mora da plati 1.800 dinara.

- Možete zamisliti kako mi je. Trebalo bi da se porodim za mesec dana, a od novembra ni dinara nisam videla. Nisam tu samo ja, u školi za trudnice koju pohađam je još dvadesetak žena koje su u istoj situaciji, a neke od njih su odlukom da se trudnicama na održavanju trudnoće prihodi smanje na 65 odsto dospele u situaciju da neće moći da računaju na više od 8.000 do 10.000 dinara. Očajne smo - priča ona.

Kašnjenje u isplati naknada za bolovanje, prema rečima direktorke Zavoda Svetlane Vukajlović, nije ništa novo jer, kako ona kaže, isplata je ranije kasnila i mnogo više.

- Pre godinu dana doznake su isplaćivane čak s pet meseci zakašnjenja, a sada smo zaostatak sveli na dva meseca - kaže Vukajlovićeva navodeći da je plan RZZO da se do kraja ove godine kašnjenje svede na nulu i obaveze prema radnicima na bolovanju isplaćuju redovno.

Kao glavni razlog za kašnjenje ona navodi neredovnu uplatu doprinosa za zdravstveno osiguranje od strane preduzeća.

- Upravo zbog toga mi nismo u poziciji da svoje obaveze izmirujemo na vreme a, prema novim propisima iz oblasti zdravstva, bez plaćanja doprinosa nema ni isplate doznaka za bolovanje. A koliko je to neplaćanje veliko pokazuje podatak da se nama trenutno po tom osnovu duguje oko 17 milijardi dinara: samostalne delatnosti i zemljoradnici duguju deset, a pravna lica sedam milijardi.

Na naše pitanje ima li Zavod mehanizme da obaveže poslodavce da ispoštuju zakonske obaveze iz ove oblasti, Vukajlovićeva kaže da je to posao za državu.

Izvor