Novi Sad - Iako je fabrika slatkiša Pionir u Subotici postala Akcionarsko društvo još 1989. godine, njeni akcionari ostali su bez akcija, a mnogi i bez posla. Pionir je bio jedno od vodećih preduzeća konditorske industrije u bivšoj SFRJ, koje je imalo svoja preduzeća u Sloveniji, Hrvatskoj, i Makedoniji. Godine 1998. akcionari su bili većinski vlasnici Pionira, ali nakon ekspresnog stečaja, fabrika je postala vlasništvo ALCO- SMM u Beogradu, čiji je direktor Miroljub Aleksić.

- Šta se desilo sa imovinom bivših akcionara tog subotičkog preduzeća, pitali smo Lasla Vereba, predsednika Upravnog odbora Udruženja malih akcionara AD Pionir Subotica.

Direktor Pionira: Neko manipuliše akcionarima

- Neko očigledno manipuliše akcionarima firme Pionir koja je odavno otišla u stečaj. Prilikom stečaja namireno je čak više od 80 odsto potraživanja poverilaca tako da akcionarima ugašenog Pionira nije ostalo ništa. Akcionari su bar deset puta pokretali sporove pred sudovima i svaki su izgubili dva puta na Vrhovnom sudu - izjavio je za Danas direktor Pionira Stevan Santo.

- Stečaj koji je pokrenut 1998. godine i prodaja preduzeća u stečaju odigrali su se veoma brzo - samo za četiri meseca i to u sezoni godišnjih odmora. Nismo uspeli ni da se okrenemo, a Pionir je već dobio novog vlasnika koji je došao u posed celokupne naše imovine. Oni koji su se odvažili da pitaju kako je moguće da 1.300 akcionara koji su do juče bili većinski vlasnici preduzeća, ostanu bez imovine, ostajali su bez radnog mesta - tvrdi Vereba.

Na pitanje kako je moguće da se stečaj jednog velikog preduzeća tako brzo okonča, naš sagovornik kaže da je sve bilo unapred pripremljeno. Vereba ističe da su sudija Višeg trgovinskog suda u Beogradu i sudija Trgovinskog suda u Subotici "pripremili teren" za budućeg kupca, koji je otkupio dugovanja Pionira i to neposredno pre otvaranja stečaja.

- Otvoren je tzv. "radni stečaj" i Pionir je prepušten budućem kupcu i stečajnom upravniku, a sva akta je potpisivala predsednik stečajnog veća Ilona Stajić, koja je sada predsednik Trgovinskog suda u Subotici. Tokom stečaja, dugovanje preduzeća Pionir je višestruko naduvano, a bilo je i drugih zloupotreba u obračunu imovine preduzeća, koje su dovele do toga da su akcionari ostali bez svoje imovine. Tako se moglo dogoditi da kupac Pionira deo kupoprodajne cene isplati imovinom Pionira, koja je tada procenjena na oko šest miliona nemačkih maraka, dok veći deo preuzetih dugovanja prema poslovnim bankama još nije izmirio. Ugovor o prodaji Pionira stečajni organi i kupac sačinili su tako da je kupcu omogućena utaja poreza od oko 1,2 miliona maraka - tvrdi Vereba.

On podseća da je zbog zloupotreba u postupku stečaja i prodaje Pionira odmah podneta krivična prijava protiv odgovornih lica stečajnog postupka i kupca, ali okružni tužilac u Subotici Biserka Krtić, koja je nekoliko godina unazad jedan od advokata sadašnjeg Pionira, nije našla osnova za gonjenje. U nastavku postupka Okružni sud u Subotici odbacio je Zahtev za sprovođenje istrage, uz obrazloženje da je za štetan ugovor o prodaji odgovorno preduzeće, a ne direktor koji ga je potpisao. Akcionari koji su ostali bez posla i bez svojih akcija pokrenuli su u decembru 1998, parnični postupak tražeći poništenje ugovora o prodaji Pionira. Toj tužbi pridružile su se i poslovne banke koje su stečajem i prodajom Pionira bile oštećene, ali je Trgovinski sud odbio tužbu, a Vrhovni sud Srbije potvrdio tu odluku. Posle promene vlasti koja obećava da će se obračunati sa privrednim kriminalom, Udruženje malih akcionara Pionira podnelo je krivičnu prijavu, koja je zasnovana na novim dokazima.

- Stručni tim Udruženja malih akcionara Srbije izvršio je procenu vrednosti kapitala i utvrdio da kupcu Pionira može da pripadne maksimalno 40 odsto od vrednosti kapitala Pionira i to ukoliko izmiri celokupno dugovanje prema bankama, u protivnom može da bude vlasnik samo 21 odsto preduzeća, jer je samo toliko platio od realne cene Pionira - kaže Laslo Vereba

Izvor