Beograd - Teško bolesna majka Beograđanke Olivere Stočić-Rakić čekala je 45 minuta da stigne Hitna pomoć. Umrla je pre njihovog dolaska. Lekar Hitne pomoći konstatovao je smrt, a jedan od dva tehničara ponudio je da poslove sahrane završi pogrebno preduzeće "Spokoj" u Krunskoj ulici. Porodica je pristala, tehničar pozvao telefonom, a preduzeće ekspresno stiglo s katalozima i raznovrsnim ponudama sanduka i ostale opreme za pokojnicu.
- Tek na sahrani, kad sam videla sanduk od jeftine iverice, shvatila sam da su me prevarili. Sanduk koji sam platila 30.000 dinara trebalo je da bude visoke srednje klase, iznad kojeg su samo sarkofazi. Za prevoz od Beograda do groblja u Zrenjaninu platila sam 5.000 dinara. Administrativni troškovi, u koje može da se uvrsti jedino vađenje umrlice, koje je inače besplatno, koštali su 4.000 dinara - priča ogorčena žena, kojoj su u drugim pogrebnim preduzećima rekli da je mogla da prođe "bar 20.000 jeftinije".
Dok Ministarstvo zdravlja i rukovodstvo Hitne pomoći smatraju da su ovakvi slučajevi tek sporadična pojava, Kurir svakodnevno zovu građani kojima su, dok su još u šoku zbog smrti najbližih, zaposleni u Hitnoj pomoći, ali i drugim zdravstvenim ustanovama, podmetali "svoje" pogrebnike. Uz to, usluge takvih pogrebnih preduzeća obično su i po nekoliko puta skuplje nego što je uobičajeno.
Žrtve pogrebne mafije tvrde da je radnicima Hitne pomoći koji "tezgare" za pogrebna preduzeća u interesu da pacijent umre kako bi zaradili. U Ministarstvu zdravlja i Hitnoj pomoći to demantuju i ističu da su takvom konstatacijom zgroženi. Ipak, ako pogrebnoj mafiji samo smrt obezbeđuje zaradu, i ako posle poziva stižu mnogo brže nego ekipa Hitne pomoći, onda je logično zaključiti da tvrdnja nije daleko od istine.
Olivera Stošić-Rakić prijavila je preduzeće "Spokoj" poreskoj inspekciji jer nije dobila fiskalni račun. Za pomoć se obratila i ostalim nadležnim inspekcijama, ministarstvima, kao i Savetu za borbu protiv korupcije. Jedino su joj, kako tvrdi, u Ministarstvu finansija rekli da je u pitanju "kompleksna materija" i najavili odgovor.
Javna tajna je da lekar ili tehničar Hitne pomoći koji pogrebnom preduzeću javi za preminulu osobu dobija od 50 do 100 evra. Na području Beograda registrovano je više od 50 pogrebnih preduzeća. Konkurencija tvrdi da samo nekoliko njih ima privilegiju da ih "opslužuju" radnici Hitne pomoći. U službi Hitne pomoći kažu da već godinama imaju ovaj problem i potvrđuju da do sada niko od tehničara i lekara nije ostao bez posla.
- Kažnjavamo ih sa 10 do 20 odsto od plate, a potom ih premestimo u drugu ekipu. Zasad nema slučajeva da je ponovo otkriveno da to rade - kaže doktorka Svetlana Marković, pomoćnik direktora Hitne pomoći, ističući da već mesecima nisu imali pritužbe te vrste.
Oterala ih komšinica
Mnogo je porodica koje zbog tuge i bola ne žele da im se, kako kažu, ime povlači po novinama. Porodicu u Mirijevu je od pogrebne mafije spasla komšinica, koja je po dolasku pogrebnog preduzeća uletela u stan pokojnika i pogrebnike isterala napolje, poučena sopstvenim gorkim iskustvom od pre par meseci. Ona je troškove sahrane člana porodice platila privatniku 120.000 dinara, a komšijama je pozvala JKP "Pogrebne usluge", koje je uzelo tri puta manje novca.
Nadležne baš briga
U Ministarstvu zdravlja kažu da nisu nadležni za dešavanja ove vrste. Do zaključenja lista nismo dobili ni odgovor Republičke zdravstvene inspekcije na pitanje koliko ima prijavljenih zdravstvenih radnika umešanih u ovaj posao i da li će biti rigoroznije kažnjavani, a ne samo oduzimanjem par hiljada dinara od jedne plate.
Ni od MUP nismo saznali koliko ima krivičnih prijava protiv pogrebnih preduzeća i njihovih vlasnika.
I jedni i drugi reagovali su kao da je to već poznata stvar i da tu nema ništa novo.
Izvor