Vašington - Pentagon se trudi da razvije tehnologiju "insekata robota" sa mikroodašiljačima sposobnim da nanjuše bombe ili prisluškuju razgovore ostajući neprimećeni u neprijateljskim skloništima. Insekti-roboti biće stvoreni umetanjem spravica u tela letećih, skačućih ili puzećih insekata dok su u stadijumu larve ili lutke, kako bi mehanizmi postali deo njihovih tela omogućujući pokretanje daljinskim upravljačem.
Označavanje i identifikovanje bombi na putevima u Iraku mogao bi biti njihov prvi zadatak. Džordž Buš je u ponedeljak objavio da je ove godine za borbu protiv "improvizovanih eksplozivnih naprava" potrošeno više od tri milijarde dolara. Nešto od tih novaca, kazao je predsednik, moglo bi biti iskorišćeno da se radi smišljanja svežih ideja povežu najbolji umovi nacije.
"Insekti roboti" su, jasno, jedna od tih ideja. Prošle nedelje je Agencija za istraživanje naprednih odbrambenih projekata u sastavu Pentagona (Darpa) zatražila podršku za projekat. "Darpa traži kreativne predloge za razvijanje tehnologije za stvaranje insekata-robota, po mogućstvu snabdevenih tesno povezanim integralnim mikrosistemima unutar insekata, tokom ranih stadijuma metamorfoze", navodi se u oglasu. "Tokom svakog stadijuma metamorfoze telo insekata prolazi kroz proces obnove kojim se mogu zalečiti ozlede i vratiti unutrašnji organi", zaključuje se u obaveštenju za pronalazače.
Darpa veruje da će takve tehnike omogućiti mnogo bolju vezu između mikrosistema i insekta od one koja se postiže prostim umetanjem mikročipa u abdomen pčele, ose ili bubašvabe. U ranijim eksperimentima pčele i ose su obučavane da prepoznaju miris bombi uz pomoć mirisa koji je podsećao na zaslađenu vodu. Međutim, obučavani insekti imali su drugačije prioritete, ili kako Darpa zaključuje: "Instinktivno traganje za hranom i razmnožavanjem, kao i reakcije na promene temperature učinilo ih je nepouzdanim".
Izvor
Nove informacije: (17.3)
Naoružani roboti stigli u Irak
Sa ekspazijom nasilja u Iraku koji se nalazi na ivici izbijanja građanskog rata, američka armija je na terenu rasporedila prve naoružane robote.
Prema pisanju britanskog „Inkvajera“, roboti kojima će upravljati vojnici sa sigurne udaljenosti biće u stanju da prekrše osnove Asimovoljevog zakon robotike u kojima se navodi da robot ne sme da naškodi čoveku.
Roboti nose oznaku „SWORDS“ (Specijalni sistemi naoružanja za posmatranje, otkrivanje i izviđanje), naoružani su automatskom puškom tipa „M-249“, koja u minutu ispaljuje 750 metaka kalibra 5,56 milimetara i tipa „M-240“, koja ispaljuje 1.000 metaka kalibra 7,62 milimetra u minutu.
Radio-vezom roboti su povezani s operatorom koji proverava potencijalne mete i kao u kompjuterskoj igrici šalje naredbu robotu da puca. Vojnik može da bude udaljen između 200 i 1.000 metara od „kolege“.
U Pentagonu se nadaju da će roboti-vojnici, od kojih svaki košta 50.000 dolara, doprineti smanjenju broja poginulih vojnika u Iraku (od početka rata poginulo je više od 2.300 vojnika SAD).
Ovi roboti su zapravo modifikovana verzija robota pod oznakom „Talon“ koje vojska SAD koristi već četiri godine i čiji su osnovni zadaci bili ispitivanje sumnjivih paketa i rano otkrivanje hemijskih agenasa u vazduhu.
Zanimljivo je da su se tokom testiranja roboti pokazali kao bolji strelci od vojnika. Pentagon već godinama razvija tehnologiju koja će omogućiti robotima da zamene ljude na prvoj liniji fronta. Roboti imaju brojne prednosti u odnosu na ljude u uniformama: ne treba im obuka, hrana, san, oprema, vežba, penzija i što je najbitnije uvek su motivisani za najopasnije zadatke.
Eksperti ističu da bi roboti-vojnici uskoro mogli da zauzmu prvu liniju u globalnom ratu protiv terorizma, naročito u gradskim uslovima. U gusto naseljenim gradovima terorističke mreže lako pronalaze utočište i konvencionalne oružane snage nisu pravo rešenje.
„Rat u urbanim uslovima je nešto što komandant svake jedinice želi da izbegne. Osnovni razlog je opasnost od kolateralne štete i žrtava među nevinim civilima. Roboti su idealni za ovakve zadatke“, rekao je general Tomas Mec, bivši komandir taktičke jedinice američke armije u Iraku.
Prema planu Pentagona cilj je da se daljinski sistem kontrole zameni tipom kontrole „Gejmboj“, koji podrazumeva da vojnik nosi naočare za virtuelnu stvarnost pomoću kojih bi upravljao mašinom.
Izvor