Beograd - Između sedam i 17 odsto romske dece nije obuhvaćeno obaveznim obrazovanjem, a 72 odsto ne završi osnovnu školu, rezultati su istraživanja koje su sproveli organizacija "Spasimo decu" i Centar za prava deteta.

Koordinator sektora informisanja Centra za prava deteta Vesna Dejanović je, predstavljajući publikaciju "Više od nezvanične procene - položaj romske dece u Srbiji", pokazala je juče na konferenciji za novinare rezultate istraživanja položaja romske dece, na osnovu ankete sprovedene među 630 romskih porodica u Beogradu, Subotici, Vranju, Kragujevcu i Nišu. Ona je rekla da se broj dece koja upišu osnovnu školu, do kraja školovanja smanji za četiri puta, jer romska deca najčešće napuštaju školovanje i dodala da je to povezano sa obrazovanjem roditelja i mestom prebivališta.

Koordinator razvoja programa "Spasimo decu" u Srbiji i Crnoj Gori Aleksandar Turoman rekao je da su romska deca u Srbiji, kada je u pitanju obrazovanje najugroženija. Nivo obrazovanja među romskom decom je nizak i zbog toga je organizacija "Save the Children" pokrenula projekat inkluzivnog obrazovanja jer je to "put za njihov pun pristup svim potrebama". On je istakao da je potrebno unaprediti metodologiju prikupljanja podataka o broju Roma u Srbiji i njihovom položaju.

Dejanovićeva je navela da sistem evidencije romske populacije nije "ekonomičan i transparentan" i da su kada je o tome reč najzatvoreniji zdravstvo, opštinske službe i pravosudni organi. Ona je kao zabrinjavajuće ocenila i to što osam odsto romske dece u Srbiji nije obuhvaćeno vakcinacijom, dok je devet odsto romskih porodica čija deca nemaju zdravstvenu knjižicu. U istraživanju, koje je rađeno od jula prošle godine do marta 2006. godine, učestvovalo je i šest romskih organizacija.

Izvor