Otava - Fosilni ostaci životinja pronađeni na području arktičkog dela Kanade doneli nove uvide u evoluciju riba u kopnene životinje.

Nedavno su pronađeni ostaci neobičnog životinjskog pretka svih kopnenih bića, koji je delom krokodil, a delom riba. Smatra se da je ova životinja svoje prve korake na kopnu mogla napraviti pre otprilike 380 miliona godina.

Fosilni kostur ove životinje, nazvanog Tiktaalik roseae, smatra se karikom koja je nedostajala u evolucionom nizu između riba i prvih kopnenih životinja. Stručnjaci kažu kako su nakon nekoliko miliona godina Tiktalika sledila stvorenja koja su bila potpunosti prilagođena kopnenom životu čije je zajedničko ime bilo tetrapodi, a koji su se kasnije razvili u sva kopnena bića.

Ovo se otkriće smatra posebno važnim jer pomaže naučnicima da detaljno rekonstruišu put anatomska prilagođavanja u kritičnoj fazi evolucije.

Tiktalik, čije ime zapravo znači "velika riba svežih voda", na površini je bio prekriven ljuskama, te je imao peraje. Prednje peraje imale su kosti slične ramenima, kao i gornji deo ruke, lakat i podlakticu.

Najveći od tri pronađena primerka dužine je nešto manje od tri metra, no nedostaje mu rep.

Jedan od članova ekspedicije, 29-godišnji Korvin Salivan, prisetio se dana kada su pronašli fosilne ostatke Tiktalika. "Ispalo je da smo pronašli vrh celog, očuvanog primerka", opisao je istraživač kako su članovi ekspedicije reagovali kada su ugledali deo fosila kako viri iza jedne stene u blizini koje su kopali. "Arktički deo Kanade je jako uzbudljivo mesto za traženje fosila, budući da gotovo uopšte nije istraženo", rekao je član ekspedicije.

Kosti pronađenih fosila još uvek su na posmatranju u SAD-u, no biće vraćene u Kanadu, najpje u Prirodni muzej Otave, a kasnije u Nunavut gde se nalazi institut u kome će biti nastavljeno istraživanje. Prirodni muzej u Otavi uskoro će izložiti umetnički primerak Tiktalika, izrađen na temelju pronađenih ostataka.

Izvor