Prateći trendove iz Evropske unije, u Srbiji su počela velika otpuštanja po fabrikama, a sve ukazuje na to da se još masovnija tek planiraju.
Dok su mnoge velike firme, poput na primer Falk ist, već otpustile stotine radnika, neke od najvećih, pre svega u autoindustriji – kao što su Jura i Aptiv iz Leskovca, nude sporazumne otkaze i prete radnicima u nadi da će ih potpisati. Sve ove firme godinama uživaju subvencije od države, dok u kriminalnim uslovima zapošljavaju radnike za minimalac. Dakle proizvodnju im plaćamo mi porezom a zaposleni znojem i neretko krvlju, i kada posao ide dobro sav profit uživaju gazde, a pri prvom problemu naravno štetu trpe radnici… Problem ne pogađa samo autoindustriju, ovih dana u stečaj odlazi fabrika Proleter (u vlasništvu nemačke firme Atair) iz Ivanjice, koja je nedavno otpustila 300 radnika. Radnici su nedeljama blokirali fabriku kako vlasnik ne bi izneo robu i mehanizaciju – potez koji definitivno podržavamo.
Radnici i radnice spontano dolaze na trag rešenja, a da bi se efikasnije odbranili od eksploatacije i neizvesnosti koju nam kapitalizam svakodnevno donosi, potrebno je otići i par koraka dalje. U organizovanju radničke, kao i svake druge borbe, model plenuma koje trenutno koriste studenti, pruža nam mnoge prednosti i zaštitu od pritisaka, protiv kojih ni država ni gazde ne znaju i nemaju kako da se efikasno bore – niti imaju koga da ucene niti da potkupe.
Tako organizovani, ne samo da smo otporni na otkaze – jer gazda neće otpustiti 200 ljudi ako to isprovocira štrajk 2000, nego takođe nam daje osnovu da se zaštitimo i u slučaju stečaja i gašenja firme. Blokada iznošenja mašinerije i proizvoda je prvi korak – ali isto tako, plenumski organizovani, možemo i ponovo uspostaviti proizvodnju, jer i sami znamo da nam za to ne trebaju ni menadžeri ni gazde. Te fabrike su naše, izgrađene našim parama i našim radom, i ne smemo dozvoliti da nakon što su nas par godina muzli mogu da nas šutnu i odnesu sve!
Plenume na radna mesta!
Fabrike radnicima!