Beograd, Niš - Za­vr­še­tak škol­ske go­di­ne na svim fa­kul­te­ti­ma Uni­ver­zi­te­ta umetnosti može biti doveden u pitanje zbog novca.

Ako u naj­kra­ćem ro­ku na ra­čun Uni­ver­zi­te­ta umet­no­sti u Be­o­gra­du nad­le­žni ne upla­te 20 mi­li­o­na di­na­ra, dovodi se u pi­ta­nje za­vr­še­tak škol­ske go­di­ne na svim fa­kul­te­ti­ma tog uni­ver­zi­te­ta. Slič­no je na osta­lim umetnič­kim fa­kul­te­ti­ma, ko­ji su zbog toga pro­šle ne­de­lje po­zvali mi­ni­stra pro­sve­te da se sa­sta­ne s nji­ho­vim pred­stav­ni­ci­ma.

Pre­ma re­či­ma Če­do­mi­ra Va­si­ća, rek­to­ra be­o­grad­skog Uni­ver­zi­te­ta umet­no­sti, ne­do­volj­ne i ne­bla­go­vre­me­ne upla­te one­mo­gu­ći­le su ostvariva­nje na­stav­nog pla­na i pro­gra­ma i ve­žbi za ovu škol­sku go­di­nu. On tvr­di da dr­ža­va upla­ću­je sa­mo oko 35 od­sto ukup­nih sred­sta­va za ma­te­ri­jal­ne tro­ško­ve, u šta je ura­ču­nat i ma­te­ri­jal za na­sta­vu.

"Upu­ti­li smo pi­smo i Mi­ni­star­stvu fi­nan­si­ja i Vla­di Sr­bi­je ka­ko bi škol­ska go­di­na bila za­vr­šena po pla­nu i stu­den­ti iza­šli u jun­skom ro­ku na po­je­di­ne is­pi­te jer će u su­prot­nom mo­ra­ti da ob­no­ve go­di­nu. Pre­ma Sta­tu­tu fa­kul­te­ta, ne­ki is­pi­ti mo­gu biti po­la­gani sa­mo u jun­skom ro­ku. Zbog spe­ci­fič­no­sti stu­di­ja na umet­nič­kim fa­kul­te­ti­ma neo­p­hod­no je na­pra­vi­ti du­go­ročan pro­gram fi­nan­si­ra­nja", kaže Vasić.

Mi­ni­star­stvo pro­sve­te je ra­di isti­ni­tog in­for­mi­sa­nja za­po­sle­nih na umet­nič­kim fa­kul­te­ti­ma sa­op­šti­lo da je ne­dav­no odr­žan sa­sta­nak s predstav­ni­ci­ma umet­nič­kih fa­kul­te­ta i da su sve nji­ho­ve že­lje is­pu­nje­ne. Ka­ko se is­ti­če u sa­op­šte­nju, ako umet­nič­ki uni­ver­zi­teti u pe­ri­o­du od ne­ko­li­ko ne­de­lja ima­ju no­ve zah­te­ve, vra­ta Mi­ni­star­stva su im otvo­re­na.

Vla­di­mir Ko­stić, de­kan Fa­kul­te­ta pri­me­nje­nih umet­no­sti, kaže da nijedan njihov zahtev nije is­pu­njen. "Mi­ni­star Slobodan Vuksanović još ni­ jed­nom ni­je po­se­tio Uni­ver­zi­tet umet­no­sti, a obi­la­zi dru­ge fa­kul­te­te, me­đu ko­ji­ma su i ne­ki pri­vat­ni. Ni­je se čak udo­sto­jio ni da nas pri­mi, već su s na­ma raz­go­va­ra­li nje­go­vi po­moć­ni­ci", kaže Kostić.

Fakultet umet­no­sti u Ni­šu ima iste pro­ble­me kao i osta­li umet­nič­ki fa­kul­te­ti u Sr­bi­ji. Ka­ko ka­že de­kan Dra­go­slav Aći­mo­vić, na pr­vom mestu je pro­blem ma­te­ri­jal­nih tro­ško­va i pri­ma­nja na­stav­ni­ka. "Tu je i pro­blem pro­sto­ra jer od osni­va­nja, pre tri i po go­di­ne, do da­nas, nama ni­je do­de­lje­na zgra­da, već ra­di­mo u pro­sto­ri­ja­ma Vi­še mu­zi­ke ško­le, ko­ja je pred ga­še­njem", kaže on za Večernje novosti.

Izvor