Suludi laborant iz Instituta za transfuziju krvi opasno se poigravao životima pet trudnica i njihovih budućih beba. U laboratoriji Instituta, u koju nemaju pristup čak ni svi radnici, neko od zaposlenih je, prošle nedelje, fabričkim serumom namerno kontaminirao uzorke krvi pet trudnica spremnih za analizu Rh faktora.
Zanimljivo je da ključ frižidera sa serumima poveren samo jednoj osobi. Međutim, prećutkuje se, da ovo nije prvi put da se sumanuti laborant poigrava fabričkim serumima i uzorcima krvi, pa tako i životima ljudi.
Dve godine ranije ova igra je već bila otkrivena, ali ne i njen glavni akter. Kako verovati da neko u Srbiji tokom protekle dve-tri godine nije nastradao?
- Nije nam prijavljen nijedan slučaj u Srbiji, a verujem da bi pogrešan tretman ostavio posledice - kaže Dana Mihajlović, načelnik inspekcije Ministarstva zdravlja.
Krivična prijava
Detalji prethodne policijske istrage ostali su tajna. Ali, ponovljena laboratorijska igra dovoljan je motiv za direktorku Instituta da ovog puta, pored policije, pozove i Bezbednosno informativnu agenciju. Pripadnici BIA su, 9. maja, bili na Odeljenju za prenatalnu dijagnostiku Instituta gde su tog dana, tokom analize uzoraka krvnih produkata pacijenata, dobijeni neočekivani rezultati.
Direktorka Instituta za transfuziju, Snežana Drašković ne negira da je lično pozvala policiju, ali i BIA, kao i da je u petak podnela krivičnu prijavu protiv nepoznatog izvršioca, ali odbija dalje da komentariše ovaj slučaj.
- O svemu ću govoriti danas na konferenciji za štampu - kaže, ne krijući, međutim, da je u ovom slučaju dobijen pogrešan rezultat. I, da greška nije uočena, nalaz trudnice koja je RH negativna, s obzirom na to da su uzorci bili konataminirani, mogao je da pokaže da je RH pozitivna.
- Trudnica ne bi dobila zaštitu. U sledećoj trudnoći - objašnjava - bio bi to za porodilju ogroman rizik, a kod bebe bi usledile komplikacije.
Slučaj je otkriven u utorak kada su lekari iz Službe obezbeđivanja kvaliteta, prilikom izdavanja rezultata, uočili da neki od tih nalaza nisu logični. Kod nekih RH negativnih trudnica uočen je vrlo visok nivo antitela, a lekar koji je izdavao rezultate primetio je da to nije bio slučaj prilikom prethodne analize. Obavestio je direktorku, a trudnicama je ponovljen RH test.
- Neželjene posledice su izbegnute. Odmah smo pokrenuli internu istragu i otkrili da nema sumnje da je počinilac neko od zaposlenih, da je reč o osobi koja dobro poznaje imunoserologiju i da se radi o namernom ukapavanju anti D seruma u uzorke krvi. Na sreću, sve je na vreme otkriveno - tvrdi Draškovićeva.
Nije prvi slučaj
Ali, šta ako je u međuvremenu bilo drugih „grešaka“ koje su prošle neotkrivene?
Ne bi to bile prve tragedije u kojima je Institut odigrao presudnu ulogu. Virusom HIV-a je, pre dve godine, zaražena beba prilikom transfuzije krvi tokom operacije srca u Tiršovoj. Ova beba nije bila jedina žrtva Instituta. Te godine zaražen je opakim virusom i jedan stariji muškarac prilikom transfuzije kod ugradnje bajpasa, kao i sredovečna gospođa. I tada je vođena istraga. Slučaj je, međutim, okončan samo otkazom doktorke za koju se sumnjalo da je, kako je kratko sročeno, napravila „stručni propust“.
Izvor