U Brazilu se, kako javljaju izveštači BBC-ja, nastavljaju sukobi policije i članova uličnih bandi u državi Sao Paolo.

Predsednik Luis Injasio Lula da Silva sazvao je hitan sastanak svog kabineta, na kome će se raspravljati o rastućoj napetosti i rasplamsavanju nasilja.

Tokom treće noći sukoba, teško naoružani pripadnici bandi zaustavljali su autobuse i palili ih, ubacivali molotovljeve koktele u banke i napadali policijske stanice.

Od petka je u neredima - čije su mete pre svega pripadnici policije, bez obzira na to da li su na dužnosti ili ne - poginulo preko sedamdeset ljudi, a nekoliko desetina ih je povređeno.

Posetioci u zatvorima kao taoci

Neredi se u ponedeljak nastavljaju i u više desetina zatvora širom Sao Paola, a preko 100 ljudi zarobljeni su kao taoci. Među njima su i članovi porodica zatvorenika, koji su posećivali rođake u zatvorima.

Vlasti tvrde da napadima iz samih zatvora upravljaju lideri kriminalne bande PCC, a dodaju i da je povod nedavno prebacivanje više stotina članova te bande u zatvore sa maksimalnim obezbeđenjem.

Napadi su izvršeni na policajce u policijskim stanicama, vozilima, barovima pa i njihovim kućama, a kriminalci su bili naoružani automatskim puškama i ručnim bombama.

Vlasti države Sao Paolo tvrde da im, uprkos činjenici da se situacija pogoršava, nije potrebna pomoć federalnih vlasti i kažu da je situacija pod kontrolom.

Uzrok: promene u zatvorskom sistemu

Denis Mizni iz organizacije za ljudska prava Sou da Paz, koja sarađuje sa policijom na unapređenju obezbeđenja u Sao Paolu, objašnjava šta je povod nasilja koje je šokiralo Brazil:

"Policija i zatvorske vlasti nedavno su uvele velike promene, da bi omogućile premeštanje vođa kriminalne grupe PCC u Sao Paolu u drugi zatvor, i tako imale veću kontrolu nad njima.

Neredi koji su izbili su odgovor na tu meru, ali svi smo šokirani, jer nikad nismo videli tako drastičnu reakciju organizovanog kriminala."

Guverner države Sao Paolo izjavio je da neće pokleknuti pred organizovanim kriminalom, koji je ovog puta pokazao istinski zastrašujuće lice.

Organizovani napadi

Denis Mizni ističe da su napadi dobro organizovani i da čak imaju izvesna obeležja terorizma:

"Jasno je da je reč o napadu na državu, neki ga zovu i terorističkim napadom PCC-a. Njihove mete su pripadnici vojne, civilne i volonterske policije, zatvorsko osoblje, svi koji su zaduženi za održavanje reda. To je vrlo zastrašujuće.

Vidimo da su napali policajce koji su bili na odmoru ili van dužnosti, kao laku metu. Tačno su znali ko se gde nalazi. Sve je precizno organizovano."

BBC-jev dopisnik u Sao Paolu javio je u nedelju da je atmosfera u gradu veoma napeta. Niko se ne oseća bezbedno, ni građani ni policajci.

PCC 'strah i trepet'

Denis Mizni iznosi detalje o organizaciji koja je stvorila takvu atmosferu straha:

"PCC je organizovana kriminalna grupa koja je nastala u zatvoru, a bavi se krijumčarenjem droge i oružja. Mobilni telefoni u ovome imaju ključnu ulogu, i stoga bi vlasti trebalo da ukinu njihovu upotrebu u zatvorima.

PCC su postali poznati 2003. godine, kada je istovremeno u 28 zatvora u državi Sao Paolo izbila pobuna. Posle toga, vlasti su unele izmene u način na koji su pripadnici ove bande - a naročito njene vođe - tretirani, što je postalo predemet daljih pobuna.

Najnoviji napadi su korak dalje u tom pravcu, i predstavljaju pokušaj zastrašivanja same države. To pokazuje da sadašnje vlasti očito ne sarađuju sa kriminalcima.

Ovo je dobar trenutak za građansku akciju. Građansko društvo sada treba da pruži podršku policiji i vladi."

Politička dimenzija pobune

Čitav slučaj poprima i političku dimenziju, kaže BBC-jev dopisnik.

Sadašnja federalna vlada optužuje prethodne vlasti da su im ostavile u nasleđe situaciju u kojoj cvetaju kriminal i nezaposlenost.

Istovremeno, vlasti države Sao Paolo traže veća sredstva iz federalne kase, kako bi se uhvatile u koštac sa gorućim problemom organizovanog kriminala.

Izvor