Beograd - Odbor Skupštine Srbije za pravosuđe i upravu zatražio je juče od republičkog javnog tužioca, Vrhovnog suda Srbije i Nadzornog odbora Visokog saveta pravosuđa da odmah ispitaju slučaj Mirjane Šolajić iz Čačka kojoj je zbog verbalnog delikta izrečena mera obaveznog psihijatrijskog lečenja.

Ona je završila na psihijatriji u Centralnom zatvoru u Beogradu zato što je predsedniku suda napisala da su neke sudije korumpirane i da sumnja u njihovu objektivnost u vođenju postupka za brakorazvodnu parnicu i za dodeljivanje deteta, odnosno njegovo izdržavanje. Opštinski sud u Kraljevu je pokrenuo postupak protiv nje i izrekao joj meru obaveznog psihijatrijskog lečenja, bez ograničenja trajanja, u bolnici zatvorenog tipa, dodajući da su pri tome prekršena njena prava na odbranu. Sud je raspravljao o njenoj sposobnosti da prati proces koji se vodi protiv nje, a nije joj određen branilac niti neko drugi ko bi se starao o njenim interesima, preneo je Ristić.

Šolajićevoj odluka nije ni uručena, i očigledno je da se sud nije bavio istinitošću njenih navoda, već je želeo da je eliminiše iz društvene zajednice i uputi u psihijatrijsku bolnicu CZ. Šolajićeva nikada nije lečena od psihijatrijskih bolesti, niti je do sada osuđivanau i načelnikom te bolnice tvrdi da ona nije za tu ustanovu, jer se tamo nalaze počinioci teških krivičnih dela, višestruke ubice, silovatelji ili narkomani, kao i da ona tu ne dobija nikakvu terapiju.


(30.8) Nove informacije

Kraljevački sud juče je raspravljao o ukidanju pravosnažnosti odluke po kojoj je Mirjana Šolajić (43) iz Čačka, optužena za klevetu i uvredu čačanskog sudije Marije Radonjić, pre mesec dana upućena na lečenje u zatvorsku psihijatrijsku ustanovu. Kakva je odluka doneta i da li će Mirjana danas biti puštena, nije poznato jer se kraljevački sud odlučio na formu pismenog obaveštavanja stranke.

Mirjanin brat Miodrag Tomić kaže da se nada pozitivnom ishodu i da će već danas otići da sačeka sestru ispred zatvorske kapije Okružnog zatvora u Beogradu i odvesti je u Čačak, gde je čeka trinaestogodišnja kćerka.

- Ni moja sestra ni ja ne želimo više da dajemo izjave, prvenstveno zbog Mirjanine kćerke. Ona i ne zna da joj je majka u ludnici, rekli smo joj da je Mirjana u bolnici zbog problema sa kičmom - kaže Miodrag za „Blic“.

Slučaj Mirjane Šolajić izazvao je pažnju posle sudske odluke da bude upućena u psihijatrijsku bolnicu. Naime, čačansko tužilaštvo optužilo je Šolajićevu za uvredu i klevetu sudije Marije Radonjić, koja je vodila njenu brakorazvodnu parnicu. U toj parnici Šolajićeva je sudiju Radonjić optužila za zloupotrebu položaja i primanje mita. Usledila je tužba, a proces protiv Mirjane Šolajić je zbog nepristrasnosti prebačen u Kraljevo. Tamošnji sudski veštaci na osnovu jednog razgovora utvrdili su da Mirjana boluje od paranoidne psihoze, odnosno da je neuračunljiva i opasna po okolinu iako njen brat Miodrag tvrdi da ona nikada nije imala psihičkih problema.


(2.9) Nove informacije
Čačak - Preživela sam pakao i ne bih želela da se to ikome ponovi. Oteta sam bukvalno sa ulice, bez prava da se javim roditeljima i advokatu - rekla je za „Blic“ Mirjana Šolajić (43), koja je juče doputovala u Čačak, gde su je dočekale majka i trinaestogodišnja ćerka.

Mirjana Šolajić je rekla da se mnogo plaši jer je „žrtva organizovanog kriminala i korupcije“, ali tvrdi da iza svega stoji njen bivši suprug.

- Svi lekari i osoblje u bolnici bili su krajnje korektni prema meni, nisam primala nikakvu terapiju, a rađeni su jedino brojni testovi. Ali svaki minut tamo bio je pakao za mene. Bila sam u sobi sa pet žena, ne znam od čega boluju, ali tamo bi i zdrav čovek poludeo. Gotovo da nisam spavala i da sam ostala još neki dan ne bih izdržala - kaže Šolajićeva.

Mirjana Šolajić, koja je odlukom Opštinskog suda u Kraljevu pre mesec dana upućena u psihijatrijsku bolnicu zatvora u Beogradu zbog optužbe za klevetu i uvredu Marije Radonjić, sudije koja je vodila brakorazvodnu parnicu, rekla je da i dalje stoji iza svih svojih reči o nekim čačanskim sudijama, o kojima je i pisala predsedniku suda u Čačku.

- Opasna po okolinu jesam, zbog podataka o kriminalu i korupciji. Ali sve podatke dostavila sam Ministarstvu pravde i Narodnoj kancelariji predsednika Tadića - rekla je Šolajićeva, koja nije želela da se fotografiše.

(8.9) Nove informacije

Čačanka Mirjana Šolajić i dalje je neuračunljiva i opasna po okolinu! Tako bar ispada po odluci suda iako je prošle sedmice puštena iz psihijatrijske bolnice Centralnog zatvora u Beogradu. Ispostavilo se da je po odluci istog suda puštena ne zato što se na kraju ispostavilo da je psihički zdrava, već zato što tokom postupka nije imala branioca!

Zato je njen advokat Boško Ristić u žalbi kraljevačkom sudu zatražio da se ukine rešenje po kojem joj je izrečena mera obaveznog lečenja u zatvorskoj ustanovi, da se predmet vrati na ponovni postupak, a odlučivanje dodeli drugom sudiji kraljevačkog suda.

- Ukidanjem klauzule pravosnažnosti rešenja po kojem je Mirjana proglašena neuračunljivom i poslata u psihijatrijsku bolnicu Nadzorni odbor Vrhovnog suda potvrdio je da je kraljevački sud, koji je doneo takvu presudu, prekršio odredbe Zakona o krivičnom postupku - kaže Ristić za „Blic“.

On navodi i da je zbog ovakve presude pokrenut postupak za utvrđivanje odgovornosti sudija, ali da je on tajni.

- Za sada se utvrđuju propusti u postupku, kao i ko je kriv za njih. Nadzorni odbor se za ukidanjem pravosnažnosti rešenja ograničio samo na to da Mirjana nije imala branioca i sada je, meni kao njenom advokatu, omogućeno pravo na žalbu - kaže Ristić.

U obrazloženju žalbe Ristić je ukazao i na druge propuste.

- Sud nije obavestio ni saslušao osobe koje je bio dužan da sasluša povodom predloga o primeni mere bezbednosti. Nije održan glavni pretres, okrivljenoj nije bilo omogućeno da se preko branioca izjasni o nalazu veštaka, a taj nalaz joj nije ni uručen. Rešenje kojim se izriče mera bezbednosti Mirjani je prisilno uručeno, iako je ona, prema mišljenju tog istog suda, osoba koja nije u stanju da se stara o svojim interesima - kaže Ristić.

Ristić je u žalbi naveo i da je odluka o neuračunljivosti doneta bez pouzdanih dokaza.

- Nalaz veštaka napisan je istog dana kada je doneta naredba o određivanju veštačenja. Pitanje je kako je moguće da u istom danu sud donese naredbu, dostavi je veštacima, okupi se konzilijum, izvrši sve potrebne preglede i izradi nalaz i mišljenje - kaže Ristić dodajući da je sud bio dužan da ovakvo veštačenje poveri zdravstvenoj ustanovi koja je kompetentna da odredi sastav konzilijuma veštaka.


­(19. 9) Nove informacije Mesec dana u paklu

Sudska odluka, u osnovi, počiva na nalazu veštaka. Mišljenje tročlanog konzilijuma kraljevačkih veštaka, za koje se ispostavilo da je netačno, bilo je presudno da Mirjana Šolajić iz Čačka, sa dijagnozom paranoidne psihoze, završi u KPD bolnici Okružnog zatvora u Beogradu.

Mesec dana, koliko je provela na neuropsihijatriji, nesumnjivo će ostaviti traga na zdravlje nesrećne žene. Posledice po njeno psihičko stanje takođe mogu biti ogromne jer je neuropsihijatrijska praksa pokazala da zdrava osoba koja izvesno vreme provede u okruženju ubica i drugih počinioca teških krivičnih dela obavezno pretrpi posttraumatski stres. To znači da su joj sve psihičke funkcije poremećene s najčešćom tendencijom da oboli od depresije.

Lečenje od "lečenja"

Ovo stanje traje tri, šest meseci, nekad i godinu, a ako se ne leči može da preraste u hronično, čak i da uslovi promenu karaktera. Zato je, po mišljenju neuropsihijatara neophodno da se Marija hitno obrati nekom stručnjaku u koga ima poverenje. Terapija mora da traje najmanje tri meseca.

Osim neuropsihijatara, oglasio se i veliki broj građana, očekujući da ovaj slučaj neće ostati "mrtvo slovo na papiru" i da će svi oni koji su učestvovali u Mirjaninom smeštanju u ludnicu izaći pred lice pravde. Ono što najviše zabrinjava širu javnost je sumnja u zaštitu osnovnih ljudskih prava običnog građanina.