Beograd - Delegaciji Komiteta za sprečavanje torture, koja je posetila psihijatrijsku bolnicu "Laza Lazarević", nisu upućene žalbe da osoblje namerno maltretira pacijente ili one o nasilju među pacijentima, ali je komitet zabrinut zbog primene pojedinih metoda u lečenju.

U izveštaju delegacije međunarodnog Komiteta za sprečavanje torture i nehumanog ili ponižavajućeg tretmana i kažnjavanja (CPT), koja je 2004. godine posetila tu bolnicu, izražena je zabrinutost zbog značajne upotrebe sedativa i mera fizičkog ograničavanja kretanja u zatvorenim odeljenjima bolnice. Delegacija je, kako se navodi, zabrinuta zbog velikog broja pacijenata u zatvorenim odeljenjima koji su vezani za krevete, pamučnim trakama ili kožnim kaiševima, često za obe ruke, noge i oko grudi. Komitet, kako se navodi, razume da je neophodno ograničiti kretanje jako uznemirenih pacijenata, ali smatra da to ne treba činiti u zajedničkim sobama, pred drugim pacijentima i bez stalnog prisustva osoblja u sobi. Taj komitet preporučuje zdravstvenim vlastima da razmotre mogućnost da se mere ograničavanja kretanja pacijenata sprovode u jednokrevetnim sobama, da bi se izbegla mogućnost da se to čini u prisustvu drugih pacijenata i posetilaca bolnice. Posebno je skrenuta pažnja i na preveliki broj pacijenata na pojedinim odeljenjima i navedeno da se u jednom od zatvorenih odeljenja za muškarce u Beogradu - u prostoriji od 39 metara kvadratnih nalazi 11 kreveta.

U izveštaju se navodi da je prevelika upotreba sedativa u zatvorenim odeljenjima. Izražena je zabrinutost i zbog činjenice da se, prema dobijenim informacijama, zbog nepostojanja stalnog snabdevanja određenim lekovima, farmakoterapija kod pojedinih pacijenata menja bez medicinskih indikacija koje bi to zahtevale, a ako porodica nije u stanju da obezbedi potrebni lek.

U izveštaju se konstatuje da se osoblje bolnice trudi da održi higijenu, ali da je problem što su zgrade bolnica oronule, sa oštećenom infrastrukturom.

U odgovoru koje je Ministarstvo zdravlja Srbije uputilo CPT-u povodom izveštaja o stanju u bolnici u 2004. godini, ističe se da je od početka 2006. godine na snazi Zakon o zaštiti prava pacijenata sa mentalnim poremećajima i da je svako odeljenje bolnice dobilo primerak tog zakona. Dodaje se i da je u međuvremnu povećan broj medicinskih tehničara na odeljenjima, ali da i dalje postoji problem zbog činjenice da se mali broj njih prijavljuje na konkurse za posao na psihijtariji, pošto su u pitanju teški uslovi rada. U odgovoru je navedeno i da su poboljšani uslovi za život u bolnici. Iako oni i dalje nisu idealni, pojedina odeljenja su okrečena i obezbeđeni su bolji higijenski uslovi a najavljena su i ulaganja u rekonstrukciju pojedinih blokova bolnice. Ministarstvo planira i ustanovljavanje nove, jasno definisane politike pri upotrebi sredstava za ograničenje kretanja pacijenata, uz skoru nabavku specijalnih sredstava za tu namenu, stoji u odgovoru. Ministarstvo naglašava i da je u okviru bolnice, u skladu sa novim zakonom, formiran etički komitet koji prati primenu etičkih principa koji važe u psihijatriji.

Izvor