Evropski sud pravde doneo je presudu po kojoj je dogovor o razmeni podataka o putnicima koji avionom putuju iz Evrope u Sjedinjene Države nezakonit, te da ne štiti dovoljno privatnost putnika.
Vašington, pak, tvrdi da je razmena podataka o putnicima od vitalnog značaja za borbu protiv terorizma.
Petnaest minuta pre poletanja
Savet ministara Evropske unije je, posle napada od 11. septembra, pristao da sa Sjedinjenim Držvama deli informacije o putnicima koji avionom lete za Ameriku.
Evropske avio-kompanije obavezne su da nadležnim američkim vlastima dostave više od trideset raznoraznih ličnih podataka o svakom putniku, uključujući njegovo ime, prezime i detalje sa kreditne kartice, i to u roku od petnaest minuta pre poletanja za Sjedinjene Države.
Informacije o obrocima
Dogovorom Brisela i Vašingtona obuhvaćene su i informacije o posebnim zahtevima putnika kada je reč o obrocima u avionu, što bi moglo da nagovesti versku ili nacionalnu pripadnost konkretne osobe.
Poslanik Evropskog parlamenta iz redova britanske Laburističke partije, Klod Mores, kaže za BBC da njega kao i mnoge druge poslanike brine mogućnost da lični podaci građana - dostavljeni Amerikancima na osnovu Transatlanskog sporazuma - neće biti zaštićeni na adekvatan način:
"Ovo je potpuno ispravna odluka. Ona potvrđuje ono o čemu Evropski parlament već dugo govori: ako američkim vlastima svaki put kada neko leti preko Atlantika date trideset četiri podatka lične priorde, vi ne štitite putnike od terorizma, niti hvatate teroriste.
Tako se samo, po veoma visokoj ceni, prikupljaju podaci o stanju na kreditnim karticama i o tome šta neko jede - dakle, ništa što bi zaista doprinelo borbi protiv terorista ili terorizma."
Ilegalni sporazum
Evropski sud pravde sada je presudio da je evropsko-američki dogovor nezakonit, jer ne garantuje zaštitu privatnosti putnika, budući da ne postoji pravna garancija da će američke vlasti na adekvatan način obezbediti zaštitu pribavljenih podataka.
Pit King, republikanski kongresmen i i predsedavajući odbora za unutrašnju bezbednost tvrdi, međutim, da su Americi podaci koje dobija iz Evrope veoma važni:
"Kao u svojevrsnom sklapanju slike - povezivanjem još nepovezanih tačaka - neophodno je dovesti u vezu što je moguće više informacija kako bi se predvideo mogući napad. Za tu vrstu zaštite, sam pasoš je nedovoljan.
Uveren sam da je prikupljanje informacija na ovaj način potrebno i Americi i Evropi, a ne znam da je bilo slučajeva zloupotrebe - iako je možda, premda ni za to ne znam, bilo grešaka.
U ovim stvarima, svako mora da postupa u dobroj veri", kaže King.
Gubitak prava na sletanje?
Vašington je u međuvremenu upozorio da bi avio-prevoznicima, ukoliko propuste da dostave tražene informacije, mogle da budu izrečene visoke kazne ili čak gubitak prava na sletanje u Sjedinjenim Državama.
Bob Preston, iz Asocijacije britanskih avio-prevoznika, kaže da odluka evropskog suda avio-kompanije stavlja pred svojevrsnu dilemu:
"Evropski avioprevoznici se ovom odlukom dovode u težak položaj, maltene između čekića i nakovnja.
Ukoliko američkim vlastima ne dostavimo tražene informacije, mogu da nas kazne sa do šest hiljada dolara po putniku, a možemo i da ostanemo bez prava na sletanje u SAD.
Ako im, s druge strane, pošaljemo ono što traže, kršimo evropski zakon", kaže za BBC Bob Preston iz Asocijacije britanskih avio-prevoznika.
Izvor