Beograd - Napad na baraku koja se nalazi u Šumatovačkoj ulici 124a, dogodio se pre tri dana, kada je oko dva sata posle ponoći, nepoznati napadač bacio "Molotovljev koktel", jedan na krov, a drugi ispod kombija, koji je bio parkiran ispred barake. Srećom, nije bilo povređenih. U toj baraci, već duže vreme stanuje sedam porodica romske nacionalnosti, sa više od 40 članova.


(30. 8) Nove informacije:
Najnoviji napad na Rome koji se dogodio u noći između nedelje i ponedeljka, kada je na krov zgrade u Šumatovačkoj ulici broj 124a na Vračaru, u kojoj stanuje romska porodica Jeftić, bačen "molotovljev koktel" naišao je na široku osudu nadležnih institucija, ali policija i dalje nema podataka o izvršiocu.

Osim na krov, više "molotovljevih koktela" bačeno je i na crveni kombi koji pripada jednoj od romskih porodica, a kako saznajemo, policija je na razbijenom staklu pronašla otiske napadača, što bi trebalo da uskoro dovede i do njihovog hapšenja. Međutim, Dragan Stanković, šef beogradske kancelarije Nacionalnog saveta Roma, smatra da ni ovog puta krivac neće biti otkriven budući da je "poslednjih meseci mnogo puta upozoravana policija zbog kamenovanja romskih kuća i razbijanja šoferšajbni, ali nijednom nije otkriven počinilac".

Stanković objašnjava da je u noći napada sedam romskih porodica, sa ukupno 40 članova, slavilo Veliku Gospojinu u svojoj baraci, ali da nisu pravili buku ili na neki drugi način izazivali revolt građana.

- Zato mislim da je u pitanju bio rasistički napad, mada postoji mogućnost da neki investitor hoće da na tom placu gradi zgradu pa sada kontinuiranim napadima pokušava da otera Rome. Iako motiv još nije poznat, jasno je da je napadač tačno znao koji auto pripada romskim građanima i da je u pitanju bio planirani napad. Srećom, "molotovljev koktel" bačen na krov nije prouzrokovao veću štetu pošto su vatrogasci ubrzo stigli i uspeli da ugase plamen - kaže Stanković, dodajući da će Nacionalni savet Roma reagovati na ovaj napad kako bi se utvrdilo ko to napada pripadnike ove nacionalnosti i zašto huligani nikada ne budu otkriveni.


(31. 8) Nove informacije:
Jutros su preko puta barake, u kojoj sada živi oko 40 Roma, bila parkirana dva kamiona s radnicima za iselenje, koji su čekali završetak "pregovora" predstavnika policije, Opštine Vračar i stanovnika barake. Đorđe Jevtić, koji sa petočlanom porodicom živi u baraciu, rekao je Beti da su predstavnici opštine isključili vodu i struju, kao i da nemaju rešenje za iseljenje.

On je rekao da mu je Centar za socijalni rad kao privremeni smeštaj dodelio baraku, jer je posle 20 godina iseljen iz Vilovačke ulice gde je do tada živeo.

Rukovodilac Centra za socijlani rad Vračar Velibor Ristović bio je na licu mesta, jer je, kako je rekao, obavešten da treba da "zaštiti decu bez roditelja". On je rekao i da su u evidenciji vračarskog Centra za socijalni rad tri romske porodice koje stanuju u baraci i dodao da to nije prvi pokušaj iseljenja, "jer je baraka planirana za rušenje". "Stambeni fond za socijalno ugrožene ne postoji, tako da mi možemo samo da ponudimo roditeljima da decu smestimo u dom", rekao je Ristović.

Načelnik uprave Opštine Vračar Gordana Miljković rekla je agenciji Beta da je ta baraka planirana za rušenje iz razloga bezbednosti, jer je u lošem stanju, a da su se romske porodice tamo bespravno uselile. Ona kaže da je opština još 12. avgusta donela odluku o rušenju barake, kao i da su do pre par nedelja tamo stanovale tri romske porodice.


(3. 9) Nove informacije:
Opština Vračar je uz saradnju MUP-a pre tri dana pokušala da iseli sedam romskih porodica iz Šumatovačke ulice 124a na Vračaru, koje su prošlog vikenda napadnute "molotovljevim koktelima".

- Uniformisani policajac Vlada Jovanović legitimisao je i popisao 25. avgusta sve punoletne stanovnike ove barake i zapretio da će ih prinudno iseliti, a decu smestiti u dom ako se ne isele do 31. avgusta. Tog dana opština je protivpravno, bez rešenja o iseljenju, pokušala da izmesti porodice, obrazloživši da je doneto rešenje o rušenju montažnog objekta i da zbog njegove poslovne primene nije potrebno rešenje o iseljenju - saopštio je Centar za prava manjina (CPM), dodajući da u ovom objektu živi 39 Roma od kojih su većina deca i da nemaju drugi smeštaj.

U Centru tvrde da je rešenje o iseljenju obavezno te da se stanarima mora ostaviti odgovarajući rok da sami napuste prostorije. Zbog ovih propusta, Centar za prava manjina će inicirati pred sudom "pokretanje postupaka radi utvrđivanja odgovornosti nadležnih u Opštini Vračar i ostalih učesnika ovog nelegalnog pokušaja iseljenja Roma".

- Nakon protesta stanara novobeogradskog naselja "Dr Ivan Ribar" i odluke gradskih vlasti da ne postavljaju kontejnere za stanovanje, znatno se povećao broj napada na Rome. U poslednja dva meseca bilo je četiri pokušaja spaljivanja romskih naselja u Beogradu. Tokom ove godine istražili smo 121 slučaj protivpravnog postupanja policije, nasilja od strane privatnih lica i diskriminacije - stoji u saopštenju CPM-a.