Beograd - Vlada Srbije i ministar za rad zapošljavanje i socijalnu politiku Slobodan Lalović i dalje ne odustaju od reforme penzionog sektora, tvrdeći da prate svetske i evropske standarde i zahteve. Pojedine izmene i dopune zakona koji se odnose na starosne granice za odlazak u penziju (65 za muškarce i 60 za žene) možda bi i mogle da prođe kad bi Srbi, na primer, živeli kao Britanci u proseku 75, odnosno žene 79,9 godina. Naime, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (iz 2003. godine) muškarci u Srbiji, u proseku, umiru sa 68,6, a žene sa 73,6 godina. Konkretno, muškarci će imati samo nešto više od tri godine da uživaju u plodovima svoga rada.
Predsednik Socijalno-ekonomskog saveta Milenko Smiljanić, sindikalni birokrata sa dugim stažom izdaje radničkih interesa, bio je iznenađen zvaničnom statistikom i rekao da je ovo "strašno", pre svega zato što je Vlada Srbije njima predstavljala drugačije podatke.
- Potpuno ste u pravu. Zakon mora da prati demografsku strukturu stanovništva. Ako je tačno to što ste rekli, onda je strašno. Vlada je nama davala podatke da je za muškarce prosečan životni vek preko 70, a za žene 76 godina - naglasio je zapanjeni Smiljanić.
U svakom slučaju, kaže on, sindikat SSSS neće prihvatiti taj predlog već će insistirati da ovo počne da se primenjuje tek od 2015. godine.
- S povećanjem ekonomske moći i životnog standarda građana porašće i prosečna starost stanovništva. Tek tada će moći da se govori o ovakvim starosnim granicama - zaključio je Smiljanić
Predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Ranka Savić ocenila je da je ovo vladina taktička eliminacija penzionera kako bi se rasteretio penzioni fond.
- Ovo je samo kap koja je prelila čašu i normalno je da niko nije za ovakve izmene i dopune zakona o penzionom sistemu. Samo Lalović i Vlada Srbije, za koje je poznato da nemaju nikakvu podršku u narodu, hoće da usvoje takav zakon - istakla je Ranka Savić.
Ministra Lalović juče nismo uspeli da dobijemo, a u ovom ministarstvu nam je rečeno da će na današnjoj sednici Socijalno-ekonomskog saveta doneti konačnu odluku kad je reč o starosnoj granici.