Beograd - Reforma sistema odbrane Srbije je nekoliko puta u poslednjih mesec dana pozitivno ocenjena i to sa više strana, ali najznačajnije pohvale stigle su iz SAD. Petorica američkih kongresmena u pismu predsedniku SAD Džordžu Bušu su pohvalili transformaciju oružanih snaga Srbije, a delegacija Ministarstva odbrane Republike Srbije prošle nedelje je dobila dobre ponude za saradnju sa Amerikom.
Reforma sistema odbrane je dobar brend Srbije, a pohvalne ocene koje dolaze sa strane to samo potvrđuju, izjavila je za Danas pomoćnica ministra odbrane Srbije za politiku odbrane Snežana Samardžić - Marković. Naša sagovornica je predvodila delegaciju koja je prošle sedmice boravila u SAD, a u kojoj su bili general - major Zdravko Ponoš, zastupnik načelnika Generalštaba Vojske Srbije, i penzionisani general Milorad Perić, savetnik ministra odbrane.
- U dosadašnjim iskustvima što se tiče zemalja iz našeg okruženja, često se pokazivalo da je sistem odbrane nekad vukao sopstveno društvo napred, prema evroatlantskim integracijama i to je konstatovano i u našem slučaju. U Vašington smo otišli sa porukom da želimo da budemo stabilan partner. Oni su nas pitali koji je najbolji način za to i rekli smo da bi za budućnost naše vojske i zemlje bilo školovanje naših oficira u inostranstvu i to na američkim vojnim koledžima koji su među najprestižnijim u svetu. To je najbolji način za izgradnju partnerstva i međusobnog poverenja - ističe pomoćnica ministra odbrane.
Da bi školovanje oficira iz Srbije bilo moguće potrebno je potpisati dva sporazuma. Prema rečima Samardžić - Marković prvo treba da potpišemo SOFA sporazum (sporazum o statusu snaga), koji je usaglašen prilikom posete američkog ovlašćenog pregovarača. Nakon potpisivanja SOFA sporazuma pokreće se Program državnog partnerstva sa Ohajom. Što se tiče SOFA sporazuma najveći deo posla je završen. Tekst je usaglašen sa američkom stranom i u toku je provera teksta srpskog prevoda.
SOFA sporazum je različito tumačen u javnosti, a razlog nerazumevanja su izazivale neke tvrdnje da on predviđa baziranje američkih oružanih snaga na teritoriji Srbije. Pomoćnica ministra odbrane objašnjava da SOFA sporazum predviđa legalni status američkih snaga koje prolaze kroz ovu zemlju.
- Znači to nije uspostavljanje američkih baza, već samo precizira i legalizuje status snaga koje prolaze kroz zemlju. Time se stvara pravni okvir kojim se reguliše njihov status dok se nalaze na teritoriji Srbije. Na primer sporazumom se predviđa važnost njihovih vozačkih dozvola i ostalih dokumenata: Dobijaće struju, gorivo ili frekvencije po ceni po kojoj ih dobija i naša vojska. Nakon tog potpisivanja ispunjen je pravni uslov za saradnju sa tim snagama, kao što je saradnja sa Nacionalnom gardom Ohaja - objašnjava Samardžić - Marković.
Tokom posete delegacija Ministarstva odbrane Vašingtonu najavljeno je i pokretanja Programa državnog partnerstva sa Ohajom, koji predviđa mogućnost da se naši oficiri u Ohaju školuju i da se to finansira preko takvog programa.
- To vam je slično kao bratimljenje gradova i to dobro funkcioniše na lokalnom nivou. Bratimljenjem dve države Programom partnerstva Srbije sa Ohajom dobijamo listu mogućnosti i sami biramo šta nas interesuje od toga šta oni mogu da nam pomognu - objasnila je Samardžić Marković.
Ohajo, kako je rekla pomoćnica ministra, kroz taj program može da finansira školovanje, kursiranje i zajedničke vežbe sa našim pripadnicima oružanih snaga. To je jedan način - preko Programa partnerstva, odnosno preko SOFA sporazuma. Drugi način je dostupnost fondovima AIMET namenjen za učenje i FMF koji predstavlja tehničku podršku. Da bismo imali dostupnost tim fondovima treba da potpišemo bezbednosni sporazum.
- Pošto nismo jedina zemlja u kojoj je član 98 o izuzeću američkih državljana od krivičnog suda osetljivo pitanje, onda je grupa američkih senatora pokrenula inicijativu da se AIMET program za učenje izuzme, da potpisivanje tog bezbednosnog sporazuma na bude uslov za AIMET. Očekujemo da se ta inicijativa uskoro ostvari i to bi za nas bila snažna argumentacija, da bismo mogli da počnemo da se školujemo bez čekanja političkih uslova - najavila je Samardžić Marković.
SOFA sporazum je već usaglašen i njegovo potpisivanje se uskoro očekuje. Od trenutka kada bude potpisan Srbija može da počne implementaciju Programa državnog partnerstva. Srpska delegacija je tražila od predstavnika Nacionalne garde Ohaja i komandanta Nacionalne garde SAD da dođu u Srbiju kako bi planiranje moglo odmah da počne.
- Da bismo skratili vreme između potpisivanja i implementacije rešili smo da sve planove sada napravimo i da budemo efikasni, tako da onog trenutka kada se potpiše, odmah može da počne primena. Oni su pristali na to i ideja im se dopala. Pozvali smo generala Bluma, komandanta Nacionalne garde SAD da krajem jula dođe u Srbiju. Trebalo bi da oni predstave ovde koje su tovojne prednosti koje ovo donosi, koje su civilno vojne i civilno civilne prednosti - rekla je Samardžić Marković.
Izvor
Vezani članci
Oficiri iz Srbije uskoro na usavršavanju u SAD (2. 7. 2006)
Susret vojnih pilota Srbije i SAD-a (23. 6. 2006)