Napadi su usledili nakon što su gerilci iz redova pokreta Hezbolah u libanu u jednom napadu zarobili dvojicu izraelskih vojnika.
Bejrutski aerodrom je nešto kasnije zatvoren iako obim štete koju je pretrpeo u napadu nije poznat.
Aerodrom, koji je i jedina međunarodna vazdušna luka u zemlji, nalazi se u južnim četvrtima Bejruta koje su pod kontrolom pokreta Hezbolah.
Nešto ranije je u južnom Libanu, u vazdušnim napadima izraelskih snaga, ubijeno najmanje dvadeset civila.
Dok se izraelski napadi na Liban nastavljaju, izraelski grad Naharija na severu zemlje bio je meta raketnog napada izvedenog sa libanske teritorije.
Medicinsko osoblje kaže da je u napadu poginuo najmanje jedan izraelski civil.
Izraelski avioni i topovnjače su i tokom noći vršili napade na Liban, posle celodnevnih žestokih borbi koje su izraelske snage, na jugu zemlje, vodile sa gerilicima Hezbolaha.
Navodi se i da su izraelske snage u tim borbama pretrpele najteže gubitke u nekoliko poslednjih godina: osam vojnika je poginulo, dva su ranjena a dva zarobljena.
U početnom napadu u sredu ubijena su trojica Izraelaca a dva su zarobljena; kada su, u pokušaju oslobađanja zarobljenih vojnika, izraelski tenkovi ušli na libansku teritoriju jedan od njih je naleteo na minu i u eksploziji je život izgubila četvoročlana posada.
Izraelski kabinet održao je hitnu sednicu na kojoj je razmotrio sukobe koji su izbili posle otmice dva izraelska vojnika oteta tokom napada Hezbolaha.
Izraelske snage su, pod okriljem noć, napali jedan most i gerilsku bazu južno od glavnog grada Libana Bejruta.
Izraelski premijer Ehud Olmert je otmicu dva izraelska vojnika od strane gerilaca Hezbolaha nazvao aktom rata:"To je ratni čin, bez ikakve provokacije, izvršen na suverenoj teritoriji Izraela, što nije sporno ni u Izraelu ni u međunarodnoj zajednici. Potpuno je jasno da će Izrael na to odlučno odgovoriti, a oni koji su izvršili taj ratni čin snosiće bolne i dalekosežne posledice."
Olmert je dodao i da su na pomolu teški dani za Izrael i njegove građane. Kako je naveo, "elementi sa severa i juga prete izraelskoj stabilnosti", a nameće se i pitanje da li postoji veza između operacije na granici sa Libanom, koju je izvršio Hezbolah, i nedavne otmice izraelskog vojnika u blizini Gaze koju su izvršile palestinske grupe, uključujući i vojno krilo Hamasa?
Izraelski premijer je istovremeno upozorio Liban da će zbog svega platiti visoku cenu.
Sjedinjene Države su saopštile da za eskalaciju nasilja odgovornim smatraju Iran i Siriju dok je libanski premijer Fuad Siniora na optužbe iz Jerusalima da je Liban odgovoran za napade i otmicu vojnika izjavio da vlasti nisu ništa zanle o operacije Hezbolaha i istovremeno odbacio svaku odgovornost Libana za otmicu izraelskih vojnika.
Lider Hezbolaha Šeik Hasan Nasralah rekao je u međuvremenu da će zarobljeni vojnici biti oslobođeni ako Izrael pristane na razmenu zatvorenika.
Načelnik generalštaba izraelske vojske Dan Halulc naglasio je da je njegova zemlja spremna da vreme vrati dvadeset godina unazad, aludirajući na dugogodišnju izraelsku okupaciju južnog Libana, koja je okonačana 2000. godine.
Ujedinjene nacije i Evropska unija apelovale su da vojnici budu što pre oslobođeni, dok je Hezbolah saopštio da su dvojica vojnika odvedena "na sigurno mesto".
Izrael je, u međuvremnu, pojačao ofanzivu u Pojasu Gaze, u pokušaju da oslobodi svog vojnika kidnapovanog pre više od dve sedmice.
Otmica na granici sa Libanom
Izrael je saopštio da libansku vladu smatra odgovornom za sudbinu dva vojnika oteta nedaleko od severne granice sa Libanom.
Libanski zatvorenici kao povod?
Hisein Nablusi, portparol Hezbolaha u Bejrutu, kaže za BBC:"Postoji veza između onog što se dogodilo danas i onoga što su Izraelci uradili u Libanu, kada su kidnapovali libanske civile. Izrael u svojim zatvorima već godinama drži libanske taoce."
Portparol Hezbolaha naglasio je da Izrael mora da povuče naredni potez: "Jedini način da Izrael reši ovaj problem jeste da oslobodi libanske taoce. I u prošlosti smo uspešno pregovarali u takvim slučajevima, odnosno vršili smo pritisak na Izrael, koji je na kraju popustio i oslobodio libanske civile. I ovaj put Izrael će uraditi istu stvar", ocenio je on.
Komplikovani odnosi
Dopisnik BBC-ja u Bejrutu Kim Gatas ocenjuje da uprkos tome što Izrael za otmicu krivi vlasti Libana, odnosi između Hezbolaha i libanske vlade nisu tako jednostavni kako bi to moglo da se zaključi iz izjave izraelskog premijera:"Odnosi između vlade u Bejrutu i Hezbolaha su izuzetno složeni. Hezbolah prvi put ove godine ima svog ministra u vladi - do sada je imao samo poslanike u parlamentu. Istovremeno, međunarodna zajednica već godinu i po dana vrši snažan pritisak na Liban da razoruža Hezbolah. Tamošnja vlada želi da taj problem reši mirnim putem - ne želi, naime, da izazove unutrašnji sukob između armije i Hezbolaha. Ubeđena sam da je otmica izraelskih vojnika iznenadila i samu vladu koja se sada našla u veoma teškom položaju", kaže Gatas.
Izraelci bombardovali palestinski MIP
Izraelski borbeni avioni napali su palestinsko Ministarstvo inostranih poslova u Gazi, uništili deo objekta i naneli veliku materijalnu štetu okolnim zgradama.
Portparol palestinskog Ministarstva Taher Al Nuno je izjavio da Izrael sprovodi kampanju terora.
Izraelske snage su u sredu pojačale vojne akcije u pojasu Gaze gde su pre dve nedelje pripadnici radikalnih palestinskih organizacija oteli jednog izraelskog vojnika.
Palestinski zvaničnici kažu da su tokom celodnevnih napada ubijene najmanje dvadeset tri osobe.
U izraelskom vazdušnom napadu, čija je meta bio vođa vojnog krila Hamasa Mohamed Deif, ubijeni su sedmoro dece i njihovi roditelji dok je sam Deif ranjen.
Otkako je pre dve nedelje počela izraelska ofanziva u Gazi život su izgubili više od osamdeset Palestinaca i jedan izraelski vojnik.
Izvor
Vezani članci
18 mrtvih u Gazi, poziv na otpor (6. 7. 2006)