Jagodina - Član Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije iz Jagodine Miroslav Gajić izjavio je da kod privatnika u Jagodini na crno radi oko 10.000 radnika čija su "prava" kao pre jednog veka.
- Situacija je izuzetno teška, posebno u manjim radnjama i firmama sa dvoje ili troje zaposlenih. Kod njih radna nedelja traje 56 sati, oni nemaju nijedan slobodan dan, nemaju odmore, ni praznike, nemaju pravo na bolovanje, trudnice dobijaju otkaze, a plata im je od 5.000 do 10.000 dinara - rekao je on i ocenio da je takva situacija mahom u celoj Srbiji.
Sve se to odvija pod geslom "ako nećeš da radiš - idi, ima ko će da te zameni" - istakao je Gajić i ocenio da situacija kada ima više nezaposlenih nego radnih mesta poslodavcima ne daje pravo da se ponašaju kao robovlasnici. - Vratili smo se na početke sindikalnog organizovanja, od pre jednog veka - ocenio je Gajić i napomenuo da u Jagodini ima oko 3.000 privatnih firmi, da samo u tri postoje sindikati, u onima koje su privatizovane i gde je i ranije postojala jaka sindikalna organizovanost i tradicija.
Gajić kaže da je Opštinsko veće u Jagodini osnovalo sindikalnu organizaciju čiji je cilj da zaštiti pava radnika na crno u ovoj opštini.
- Pokušaćemo da im pomognemo tako što ćemo angažovati tim advokata koji će zastupati njihova prava - objasnio je Gajić i napomenuo da se zaposleni moraju učlaniti u sindikat.
- Sindikat je u preko stotinu slučajeva zaposlenima kod privatnika pružio pravnu pomoć, a oko hiljadu ih je zatražilo zaštitu - dodao je Gajić i napomenuo da radnici uglavnom dolaze i traže pomoć sindikata kada dobiju otkaz, žale se na neisplaćene zarade, nepoštovanje zagarantovanih zarada, da nisu prijavljeni...
- Držimo u tajnosti broj članova zbog sigurnosti radnika, štitimo ih od revanšizma gazda - istakao je Gajić i napomenuo da pokušaji da se sindikat organizuje u privatnim firmama ide veoma teško, gotovo bezuspešno.
- Zbog gubitka posla Sindikat u Jagodini je ostao bez 5.000 članova i priličnog iznosa članarine - kaže Gajić i ocenjuje da su najveći problem sada radnici koji ostaju bez posla, a imaju 50 godina i 30 godina staža, a koje sada niko ne želi.
Izvor