Službenici državnih institucija na palestinskim teritorijama učestvuju u generalnom štrajku zbog neisplaćenih nadnica.

Nova školska godina počela je s velikim teškoćama, dok je u mnogim vladinim ustnovama na Zapadnoj obali Jordana potpuno obustavljen rad.

Lekari u bolnicama kažu da se bave samo hitnim slučajevima.

Palestinski državni službenici od marta dobijaju samo deo redovnih plata. Vlada na čelu sa Hamasom kaže da nije u stanju da isplati zarade zbog finansijskih sankcija Izraela i zapadnih zemalja, koje vide Hamas kao terorističku organizaciju.

Palestinski premijer Ismail Hanija apelovao je na vladine službenike da odlaze na posao, rekavši da Palestinci moraju da sačuvaju zajedništvo u ovim teškim uslovima.

Pola milijarde dolara za Gazu

Na međunarodnoj donatorskoj konferenciji u Stokholmu, teritorijama pod palestinskom upravom obećana je pomoć u iznosu od pola milijarde dolara.

Glavni koordinator Agencije Ujedinjenih nacija za humanitarnu pomoć, Jan Egeland upozorio je prethodno da je pojas Gaze postao "tempirana bomba".

Socijalni potresi

Egeland je to rekao poručujući da palestinskim teritorijama prete ozbiljni socijalni potresi zbog nedostatka novca:

"Nikada nisam video toliko razočarenja, frustracije, mržnje i gubitka nade kao tokom svoje poslednje posete Izraelu, Gazi i Zapadnoj Obali u julu ove godine", dodao je on.

Veći deo pomoći koju je to područje dobijalo pre parlamentarnih izbora, održanih u decembru 2005, prekinuta je nakon što je militantni Hamas, koji jedan broj zemalja smatra terorističkom organizacijom, osvojio većinu glasova birača i stekao pravo da formira palestinsku vladu.

"U Stokholmu je naglašena i potreba za što bržim iznalaženjem političkog rešenja za izraelsko-palestinski konflikt, o čemu je Egeland rekao :

Granice moraju da budu što pre otvorene, mora prestati gušenje palestinske ekonomije, zaposleni u državnoj službi moraju da primaju plate; naravno, uz sve to, Hamas treba da što pre prizna državu Izrael i prestane sa raketiranjem njene teritorije, a Izrael bi morao da obustavi napade na Pojas Gaze."

Egeland je na kraju rekao da je, prema njegovom mišljenju, izlaz u medijatorima UN, koji, kako je rekao, "treba da odu na teren i pomognu da se do rešenja što pre dođe".

Brojke i slova

Kaled Abdul Šafi, koordinator Programa za razvoj Ujedinjenih Nacija koji je stacioniran u Gazi, na samom početku konferencije, insistirajući na tome da je novčanu pomoć potrebno uputiti što pre, ispričao je BBC-ju kako izgleda svakodnevni život Palestinaca:

"Osamdeset procenata stanovništva u Gazi živi ispod granice siromaštva", rekao je Šafi.

"Nezaposlenost je oko pedeset odsto, dok javne službe ne funkcionišu. Za dva dana počinje školska godina, a učitelji nisu primili plate pet meseci! Takođe, infrastrukturna oštećenja su velika, naročito u energetskom sektoru i u snabdevanju vodom. Gaza, da zaključim, prolazi kroz pravu humanitarnu krizu", rekao je Šafi za BBC.

Izvor