Vozača automobila uzetog na lizing registracija vozila košta znatno više nego vozača istog automobila koji je do vozila došao pomoću bankarskog kredita. Razlog tome je nebulozna odluka poreskih organa da korisnike lizinga tretira kao pravna lica, zbog čega oni prilikom registracije stavku „porez na upotrebu motornih vozila“ plaćaju po dva-tri puta višoj tarifi.

U saobraćajnim knjižicama automobila kupljenih na lizing piše da je njihov vlasnik određena lizing kuća, dok je vozač koji automobil koristi i registruje ovlašćeno lice, odnosno korisnik lizinga. I tu nije ništa sporno. Ali zašto se građanin, dakle fizičko lice korisnik lizinga, od strane poreskih organa tretira kao pravno lice, teško je razumeti.

Predsednik Asocijacije lizing kompanija u Srbiji (ALCS) Vladimir Jamšek kaže da je ovakvo pravilo posledica tumačenja pozitivnih propisa od strane Ministarstva unutrašnjih poslova.

- Asocijacija je sa svoje strane uputila zahtev za izmenu, ali do sada nismo dobili nikakav odgovor. Pri tom moramo da napomenemo da se ovo pravilo nije oduvek primenjivalo. Ali nakon donošenja ovakvog stava MUP Srbije je sa primenom započeo čak i retroaktivno. Stav ALCS je da je ovo svakako jedno nelogično postupanje - kaže Jamšek. Međutim, predsednik Asocijacije nije odgovorio na naše pitanje zašto lizing kuće, budući da su one vlasnici vozila, ne ponude klijentima da problem premoste tako što će oni plaćati tarifu za fizička lica, dok bi razlika do iznosa tarife za pravna lica išla na teret davaoca lizinga, odnosno lizing kuća.

Iz priložene tabele vidi se da korisnik lizinga za automobil od 1.600 kubika, proizveden od 2001. do 2006, prilikom registracije mora da plati 100 evra više od vlasnika vozila iste kubikaže i godišta proizvodnje. Na sajtu NBS može se pročitati da lizing omogućava jednostavniji, brži i jeftiniji način nabavke opreme, naročito u uslovima nedostatka kapitala, nedovoljno povoljnih bankarskih kredita, kao i zbog postojanja poreskih olakšica. Poreska vlast u Srbiji, međutim, ponaša se potpuno suprotno. Prema gruboj proceni, a na osnovu podatka da je samo prošle godine putem lizinga prodato automobila ukupne vrednosti 160 miliona evra, može se izračunati da država kažnjavanjem korisnika lizinga, odnosno njihovim proglašavanjem za pravna lica, bez ikakvog zakonskog pokrića godišnje inkasira oko 25 miliona evra.

Da je reč o manevru smišljenom isključivo zarad dranja građana svedoči i činjenica da je razlika u tarifi poreza na upotrebu putničkih vozila za pravna i fizička lica kod vozila preko 2.000 kubika (a takvih je najmanje) neuporedivo manja nego kod vozila manje kubikaže.

Zašto država kažnjava građane koji su do automobila došli putem lizinga i ko je MUP-u naložio da korisnike lizinga tretira kao pravna lica, te im se tako naplaćuje viša tarifa, pitanja su na koja u Ministarstvu finansija juče nismo uspeli da dobijemo odgovor.

Izvor