Novi Sad - U Okružnom sudu u Novom Sadu počelo suđenje pripadnicima neonacističke organizacije Nacionalni stroj.
Osamnaest pripadnika te organizacije tereti se za izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje, razdora ili netrpeljivosti. Reč je o pripadnicima neregistrovane organizacije Nacionalni stroj koji su osumnjičeni da su 9. novembra prošle godine upali na antifašističku tribinu na novosadskom Filozofskom fakultetu. Svi optuženi brane se sa slobode.
Optuženi pripadnici organizacije Nacionalni stroj negirali su danas na početku suđenja da su članovi te neregistrovane neonacističke organizacije i da su izazivali nacionalnu, rasnu i versku mržnju.
Optuženi Goran Davidović rekao je na suđenju da se 9. novembra 2005. na antifaštičkoj tribini na novosadskom Filozofskom fakultetu sukobio sa profesorom Milenkom Perovićem, jer je on često iznosio antisrpske stavove. "Obratio sam mu se jer je ranije vređao srpski narod. Konkretno, on je toga dana iznosio antifašističku pretnju koju sam shvatio kao antisrpsku", rekao je Davidović. Dodao je da je moguće da ga je tada vređao na nacionalnoj osnovi, pominjući njegovo crnogorsko poreklo.
"Nacionalni stroj kao organizacija ne postoji i nema strukturu i članstvo, to je više ideja", rekao je Davidović i, nakon što mu je predočen deo statuta u kojem piše da "nije bitan soj nego broj", dodao da to nije bitno jer nikad nije upoznao nijednog člana.
Okrivljeni Vladimir Đermanović rekao je da je policiji nakon hapšenja dao pogrešan iskaz, jer je u policiji bio prisiljen da kaže da je organizovano došao na tribinu kako bi bio pušten na slobodu.
Od okrivljenih koji su danas dali iskaz, jedino je Miodrag Miličić rekao da je čuo za Nacionalni stroj i da mu je o tome više puta govorio Goran Davidović. To je Davidović više puta porekao kada ih je sudija suočila.
Pripadnici Nacionalnog stroja su osumnjičeni da su zlostavljanjem i ugrožavanjem sigurnosti prisutnih izazvali nacionalnu i rasnu mržnju. Reč je o težem obliku tog krivičnog dela, za koji je propisana kazna zatvora od jedne do osam godina.
U zahtevu za sprovođenje istrage navodi se da su takvim ponašanjem izazvali i osećaj ugroženosti i straha, kako kod prisutnih osoba na tribini, tako i kod svih građana koji su videli snimak skupa, emitovan u sredstvima javnog informisanja.
Prvi potez protiv neonacista
Podsetimo, pre godinu dana Skupština Vojvodine je, uz saradnju policije, a posle ispada neonacista na tribini u Novom Sadu, napravila spisak ekstremističkih organizacija i zatražila od Vlade Srbije da im zabrani rad. Vlada Srbije nije reagovala na te zahteve.
Novosadska policija je utvrdila da su skinhedi, kao i organizacije Nacionalni stroj, Krv i čast i Rasonalisti, neonacističke organizacije, dok su prisutne i rasističke i klerofašističke organizacije, poput Obraza. Prema tom policijskom izveštaju, Nacionalni stroj je tajna rasistička, šovinistička, antisemitska internacionalna organizacija, aktivna u 18 država.
Izvor
Vezani članci
Šta stoji u optužnici protiv "Nacionalnog stroja" (10. 1. 2006)
AFANS: Državne strukture se slažu sa idejama nacističkih grupacija u Srbiji (6. 12. 2005)
Privedeno četvoro beogradskih neonacista (20. 11. 2005)
Pohapšeni neonacisti u Novom Sadu (12. 11. 2005)
Fašistička pretnja (10. 11. 2005)
Neonacisti upali na tribinu u NS (10. 11. 2005)