Astronomi koji traže planete izvan Sunčevog sustava otkrili su pravu zagonetku: divovski svijet dvaput veći od Jupitera, ali sa samo pola mase plinovitog diva. Takav bi i plutao na vodi.
Predstavljen na presici u Washingtonu, HAT-P-1 najveći je planet i drugi najlakši koji je do sada otkriven izvan Sunčevog sustava.
No, njegovo postojanje teoretičari tek trebaju objasniti: prema postojećim modelima strukture i evolucije planeta, tako velika i tako lagana kugla uopće ne bi trebala postojati.
Do sada je otkriveno više od 200 planeta koji kruže oko više ili manje udaljenih zvijezda. Istraživači uglavnom traže kolebanje u poziciji zvijezde koje uzrokuje gravitacijska sila planeta.
No, 11 egzoplaneta pronađeno je drugačijom metodom: u trenutku kada prolaze ispred svojih zvijezda, što se događa samo ako promatrači sa Zemlje vide planet na rubu orbite. Istraživači mogu reći koliko je planet velik iz količine blokiranog svjetla.
Prvi planet pomoću te metode otkriven je 2000. godine, a ispao je nevjerojatno velik i lagan, dok je devet ostalih bilo 'normalnije'.
Sada je tim astronoma pod vodstvom Gaspara Bakosa iz Centra za astrofiziku Harvard-Smithsonian (CfA) pomoću te tehnike izmjerio veliki, lagani planet udaljen nekih 450 svjetlosnih godina od Zemlje.
Pomoću sustava od četiri mala teleskopa na Mount Hopkinsu u Arizoni i dva na Mauna Keai na Havajima, znanstvenici su ustanovili da planet, koji su nazvali HAT-P-1, blokira 1,5% svjetla svog sunca te da oko njega prozuji svaka četiri i pol dana.
Proračunali su da je HAT-P-1 više od dva i pol puta veći od Jupitera, čime je postao najveći planet koji je do sada otkriven izvan Sunčevog sustava. Promatranjem teturanja zvijezde, istraživači su otkrili da planet ima samo polovicu mase Jupitera.
I u tome je kvaka. "Takvi divovi male gustoće ne mogu se uklopiti u teorijske modele planetarne strukture i evolucije", kaže Robert Noyes, član istraživačkog tima i astronom s CfA.
"Nije problem u nastanku tako velikih planeta, nego je pitanje kako se uspijeva ne ohladiti i stisnuti", kaže Jack Lissauer, planetolog s NASA-inog Istraživačkog centra Ames.
Planeti se rađaju veliki i vrući, kaže, no za održavanje takvog stanja treba energije. A od kuda dolazi energija HAT-P-1 – nitko ne zna.
Izvor