Beograd - Dva lekara Hitne pomoći optužena da nisu pružila pomoć za 49 osoba. Privatni pogrebnici davali procenat.

Borko Josifovski, direktor Hitne pomoći, kaže da su dva lekara Gradskog zavoda za hitnu medicinsku pomoć radije primala procenat pogrebnih preduzeća za svakog mrtvog pacijenta nego što su primenjivala reanimaciju nad teško bolesnima. "Od aprila ove godine 49 osoba bi možda još bilo živo da su Zoran Milošević i Milomir Tufegdžić pokušali da im spasu život", rekao je Josifovski.

"Ekipe na lice mesta, kad je reč o sigurnim slučajevima smrti, stizale su za prosečno sedam minuta, a za te pozive su se otimala pomenuta dva lekara. Na druge pozive dolazilo se u proseku za nešto više od 11 minuta. Čim se namiriše smrt, onda ekipe dolete do cilja. Tada se javljaju privatnim pogrebnicima i od njih dobijaju procenat za svakog pacijenta gde konstatuju smrt. Milošević na čak 30 intervencija nije počeo nijednu reanimaciju", kaže Josifovski. Da bi to sprečio, on je prošle godine sklopio ugovor s JKP Pogrebne usluge, ali je taj ugovor nedavno raskinut jer je inspekcija Ministarstva zdravlja smatrala da to nije po zakonu. Protiv lekara koji budu trgovali mrtvima biće pokrenut disciplinski postupak. Načelnica inspekcije Dana Mihajlović upoznata je s tim dešavanjima i zahtevala je strože kazne za prestupnike, kaže Josifovski.

Zoran Milošević za Blic kaže da u slučajevima gde nije bila potrebna reanimacija ona nije ni rađena. "Mnogo puta se desi da ekipa dođe, a čovek je mrtav već pola noći. Pa zar tada treba probati reanimaciju? S obzirom na dugogodišnje lekarsko iskustvo, sposoban sam da procenim kada i kako treba pomoći pacijentu. Optužbe su notorne gluposti", kaže Milošević.

Borko Josifovski kaže da je Tufegdžić prestao s tom praksom, a Milošević, uprkos novčanim kaznama, još nije. Direktor Hitne pomoći od početka godine je kaznio 43 zaposlena. Najčešći uzrok uzrok bila je pomenuta saradnja s privatnim pogrebnicima. Reč je o samo disciplinski, kaznama, nikada krivičnim. Razlog za to može biti i u tome što nema ozbiljne istrage. Ako bi tvrdnje Josifovskog bile dokazane, lekari bi bili karakterisani kao masovne ubice, koje su ubijale iz koristoljublja, a bila bi otkrivena i uloga pogrebnih preduzeća. Po sada važećem zakonu, svako kriminalno delo koje organizuje troje ljudi smatra se organizovanim kriminalom.

Izvor