Aranđelovac - Do kraja procesa privatizacije u Aranđelovcu će bez posla ostati ukupno 9.000 radnika - kaže za „Blic“ predsednik Samostalnog sindikata Dragan Babić.

Pre procesa privatizacije u aranđelovačkoj privredi bilo je uposjeno 12.000 ljudi.

- U „Šamotu“ pre privatizacije bilo je 3.600 zaposlenih, a kada bude isplaćena i poslednja tranša socijalnog programa ostaće samo 1.200. U „Fepu“ je bilo preko 2.000 zaposlenih, a posle privatizacije ostaće ih 700. „Knjaz Miloš“ je imao skoro 2.000 zaposlenih, a ostaće ih 400. U mnogim preduzećima više nema zaposlenih. Štamparija „Napredak“ ne radi, kao ni konfekcije „Avala“ i „Rudnik“. Građevinsko preduzeće „Standard“ koje je izgradilo pola grada ne radi već dve godine. Nadali smo se da će radnici koji izgube posao u jednoj firmi naći zaposlenje u drugoj. Nažalost, ništa se novo ne otvara. Svake godine iz škole izlaze nove generacije koje nemaju posao - kaže Babić.

Većina, nekada izuzetno uspešnih preduzeća, platila je danak zbog sankcija, brojnih zloupotreba bivših direktora, smanjenju tržišta i drugim nedaćama koje su obeležile poslednjih 15 godina u Srbiji.

U velikom broju firmi zaposleni ne primaju plate duže od godinu dana.

- U „Šamotu“, u pojedinim društvima („Termogradnja“, „Servis“, „Rudnik“), plate nisu primljene već 15 meseci. Staž za 75 zaposlenih u „Standardu“ regulisan je do kraja 2004. godine, a plate nisu isplaćivane od septembra 2004. Trgovinsko preduzeće „Kolektiv“ prodaje lokale i isplaćuje zaostale plate. „Ugostiteljstvo“ je dobilo odobrenje da mogu da prodaju restorane „Balkan“ i „Ustanak“ i isplate zaostale plate - kaže Babić.

Privatizacija najvećih preduzeća očekuje se do kraja godine. Na tenderu će se naći „Šamot“, „Elektroporcelan“ i „Venčac“, a Mlinsko-pekarska industrija „Pobeda“ na aukciji.

Izvor