Bujanovac - Dugo očekivana privatizacija u bujanovačkoj opštini započela je 22. juna ove godine, kada je javnom aukcijom prodat "Integral", preduzeće za proizvodnju građevinskog materijala koje je, kako kažu radnici, "sagradilo pola Bujanovca". Iako se na privatizaciju tako dugo čekalo, prodaja "Integrala" završila se tako što su se njegovi radnici u poslednja tri meseca više puta pismeno obraćali Agenciji za privatizaciju, Ministarstvu privrede, Koordinacionom telu za jug Srbije, i lokalnoj samoupravi, žaleći se na novog vlasnika koji ne ispunjava uslove potpisanog kupoprodajnog ugovora.

NE ZNA SE NI KO JE VLASNIK


Posebna muka radnika "Integrala" je u tome što u stvari ne znaju ko ih je kupio. Kupac je konzorcijum pravnih i fizičkih lica koga, sa 80 odsto vlasništva, zastupa Milan Ristić iz Leskovca, inače vlasnik "Mehanizacije" iz Vlasotinca, firme koja je pre privatizacije sarađivala sa "Integralom". Kako se navodi u pismu koje je potpisalo 97 radnika, saradnja se završila tako što je "Mehanizacija" ojadila "Integral" za 20 miliona dinara, pa ih je, kako kažu, kupio njihov dužnik. Posebno iznenađenje bilo je kada se ispostavilo i da su različiti matični broj kupca na aukciji, i matični broj osobe koja se pojavila kao vlasnik - iako je ime isto.


Naime, umesto pokretanja proizvodnje, radnici su privatizacijom dobili novo radno vreme od 9 do 16 sati, uz sve radne subote, bez pauze, bez toplog obroka i bez plaćenog prevoza. Ali, kako nije organizovana proizvodnja niko od radnika nije raspoređen, pa im je preostalo, ukoliko ne žele da izgube posao, da "rade" tako, što puno radno vreme stoje u dvorištu ispred upravne zgrade, u koju ih, takođe, ne puštaju, a da se na njihove oči u nepoznatom pravcu odvozi sve što se može prodati iz firme.

- LJudi sve vreme stoje ispred stepeništa zgrade firme. Ako je to privatizacija, neka služi na čast i Vladi Srbije i Agenciji za privatizaciju. Naši dužnici, koji se predstavljaju kao vlasnici firme iz "Mehanizacije Vlasotince" iselili su iz preduzeća sve što su mogli, odvezli su osnovna sredstva, građevinske mašine, a čak su ispraznili i silose iz betonjerke i odvezli 20 tona cementa", navodi se u pismu radnika "Integrala" upućenom na pomenute adrese.

Na sve to treba dodati da novi vlasnik do sada nije izmirio ni obaveze prema lokalnoj samoupravi, pa je i predsednik opštine Bujanovac Nagip Arifi takođe pismeno zatražio od Agencije za privatizaciju i Koordinacionog tela da se "izvrši nadzor i ispita odgovornost pritužbi radnika i da se preduzmu mere predviđene zakonom, ukoliko kupac preduzeća ne ispunjava obaveze iz ugovora o prodaji, ali i preduzmu mere za uplatu lokalnoj samoupravi sredstava ostvarenih privatizacijom".

Inače, društveni kapital "Integrala" procenjen je na 176,6 miliona dinara, a prodat je po ukupnoj kupoprodajnoj ceni od 42,3 miliona dinara. Za te pare kupac je dobio novu upravnu zgradu od 400 kvadrata, sa pratećim objektima, magacinima, fabrikom betona i okolnim placem od više od 5.000 kvadrata. Tu je i pet lokala u centru Bujanovca, zatim stara i nova ciglana sa upravnom zgradom i radionicom, pogon za separaciju moravskog peska i preko 10.000 kvadrata zemljišta sa sirovinama. Ovako nisku cenu "Integral" je "postigao" zahvaljujući tome što firma skoro da nije radila od 2001. godine, a radnici su poslednju platu dobili 2002. godine. Jedna od prvih obaveza novog vlasnika bila je da izmiri dugovanja, za šta postoji i sudsko poravnanje, ali se ni to nije desilo. Međutim, i pored upućenih pritužbi nove vlasnike još nisu stigle nikave sankcije.

Izvor