Štrajk upozorenja članova Sindikata glumaca Srbije "Singlus" Pozorišta mladih, koji je bio najavljen za subotu, održan je kao i konferencija za novinare, ali na stepenicama ispred zgrade pozorišta, jer direktor Tomislav Knežević nije dozvolio da štrajkači uđu u Malu salu pozorišta, gde je po odluci o stupanju u štrajk upozorenja, štrajk trebalo da se održi. Ovo nije prvi put da direktor zabranjuje korišćenje prostorija pozorišta za sastajanje članova Sindikata, i ako su bili najavljivani. Štrajkački odbor, Sindikat glumaca Srbije "Singlus" Pozorište mladih Novi Sad, blagovremeno je, u sredu 20. septembra, dostavio medijima informaciju o štrajku upozorenja, kao i informaciju da će zbog toga početak predstave za decu - "Mala sirena", u subotu, biti pomeren sa 11 na 11.30 sati. Ovo kašnjenje od 30 minuta, koliko je određeno da će štrajk trajati, objavljeno je u medijima. U petak, u kasnim popodnevnim satima, direktor Tomislav Knežević, uz podršku krnjeg sastava Upravnog odbora Pozorišta mladih (još u aprilu ove godine, tri člana UO, izabrani iz redova zaposlenih u pozorištu, podneli su ostavke na svoje članstvo u UO, ali još uvek nisu razrešeni te dužnosti, a njih dvoje nisu bili ni obavešteni o hitno sazvanoj sednici), donosi odluku o otkazivanju svih dečjih predstava do kraja septembra i izdaje "sramotno saopštenje za medije u kome vređa umetnički ansambl Pozorišta mladih i tvrdi da su predstave, navodno, otkazane zbog štrajka". Sa te, na prečac zakazane sednice UO, stiglo je obaveštenje direktora i UO koje su potpisali predsednik UO Miodrag Radović i direktor Tomislav Knežević, u kome se, između ostalog, kaže: "Skandalozna je i sramotna odluka grupe neodgovornih glumaca da umesto igranja predstave na sceni demonstriraju svoje lično nezadovoljstvo pred nedužnom publikom. Skandal je strašniji utoliko što su u pitanju deca". Uprava Pozorišta mladih je, inače, za danas zakazala konferenciju za novinare u 11 sati, kako bi obrazložila javnosti zbog čega su doneli odluku o pomeranju otvaranja sezone za oktobar.
Članovi rečenog glumačkog Sindikata okupili su se u subotu na stepeništu svoje matične kuće i obrazložili kako oni vide saopštenje koje je veče pre objavila njihova uprava: "Direktor uzima sebi za pravo da otkaže igranje nekoliko predstava, a u isto vreme optužuje nas da ne radimo svoj posao, da nećemo da igramo i da, kako on tvrdi, ‘čak na mazohistički način ugrožavamo svoj posao’. Naša želja je bila da tridesetominutnim odlaganjem početka jedne predstave ukažemo na našu veliku muku. Zar ovo nije primer uskraćivanja prava na rad? Zamena teza od strane gospodina Kneževića je odavno poznata, eto sada očiglednog primera za to i pred vama, novinarima, i pred nadležnim gradskim instancama!". Štrajkači su, još, objavili da na krajnje niske i primitivne uvrede neće ni obraćati pažnju. "Jednostavno ćemo ih ignorisati, mada smo već dugo sa njima suočeni. Iskreno žalimo zbog toga što je to nečiji već prepoznatljiv dugogodišnji manir i omiljeni način komunikacije. Ali, jednu stvar ne možemo dopustiti nikako, da nama koji godinama stvaramo za decu, neki od nas i čitav radni vek, koji smo se posvetili pozorištu koje je namenjeno deci i trudimo se da to obavljamo na najprofesionalniji način, što dokazuju mnogobrojne nagrade (u samo poslednje četiri godine, na raznim domaćim i međunarodnim festivalima, osvojili smo 38 nagrada od kojih su svega dve za predstave koje je Knežević postavio na repertoar), kao i posećenost naših predstava, pripisuje da decu ‘maltretiramo’ i ‘zloupotrebljavamo!’".
Predsednik Štrajkačkog odbora Sindikata glumaca Srbije "Singlus" Pozorišta mladih, Saša Stojković istakao je da njihov zahtev za smenu direktora nije politički motivisan. U saopštenju koje je stiglo od štrajkača, razlozi su: nepostojanje kvalitetne i precizne repertoarske politike, kao ni organizacione koncepcije već samovoljno i nestručno obavljanje funkcije umetničkog direktora, na osnovu čega je sebi Knežević znantno uvećao lični dohodak; loše raspolaganje ljudskim resursima, loša procena finansijskih prioriteta - nenamensko trošenje novca (novac se troši na čašćavanje publike i neracionalnu nabavku hrane i pića za koktele, dok se dragocenim saradnicima, neophodnim za realizaciju predstava, honorari isplaćuju sa velikim zakašnjenjem); korišćenja nedemokratske metode rukovođenja - u široj primeni je autokratska metoda koja ubija inicijativu i kreativnost, proizvodeći negativan odnos rukovodioca prema zaposlenima i usađujući im strah; zloupotreba službenog položaja - evidentno uskraćivanje prava na rad skidanjem sa repertoara velikog broja predstava i na Sceni za decu i na Dramskoj sceni, kao i nedozvoljavanje zaposlenima da imaju uvid u predstojeće mesečne radne obaveze, uskraćivanje informacija o poslovima koji se nude van kuće, otvaranje tuđe službene pošte, pretnje...
Zaključak Štrajkačkog odbora je da umetnički deo kolektiva Pozorišta mladih želi pozorište 21. veka, koje teži savremenim pozorišnim tendencijama i u lutkarskom i u dramskom teatru, "a samim tim i da opravdamo naziv koji ova kuća nosi. Situacija u koju je Pozorište mladih dovedeno lošim rukovođenjem i samovoljom direktora Tomislava Kneževića, postala je zabrinjavajuća i zato tražimo hitnu smenu sadašnjeg, i raspisivanje javnog konkursa za izbor novog direktora Pozorišta mladih, a dok se ne izvrši ta procedura, da se za vršioca dužnosti u tom vremenu postavi neko iz redova zasposlenih".
Izvor
Vezani članci
Glumci nezadovoljni upravnikom Kneževićem (23. 9. 2006)