Beograd - Pet građevinskih radnika povređeno je danas kada se na njih obrušio zid na gradilištu u Nemanjinoj ulici u Beogradu.

Do incidenta je došlo u 10.20 na gradilištu u Nemanjinoj 9, pri raščišćavanju zgrade pogođene u NATO-bombardovanju, saopštila je Uprava za zajedničke poslove republičkih organa. Svi radnici izvučeni su iz ruševina i prebačeni u Urgentni centar. Povređeni su Perica Suba, Radovan Orlović, Radisav Marić, Goran Trbojević i Perica Jovanović.

Zid se urušio usled popuštanja oslabljenih stubova koji su najviše oštećeni tokom vazdušnih napada. U zgradi su bila 33 radnika, a svi su evakuisani do 10.50, kaže se u saopštenju. Dodaje se da su radove na raščišćavanju obavljala preduzeća Balkan-gradnja, Rad i Ratko Mitrović, niskogradnja.

Nove informacije (13. 9):

Beograd - Stanje Gorana Trbojevića, teško povređenog pri čišćenju zgrade u Nemanjinoj ulici u Beogradu, je stabilno.

Trbojević, jedini teško povređen od pet radnika, ima prelom čeonih kostiju, kostiju lica, baze lobanje i otvoren prelom leve natkolenice. Zamenik direktora Urgentnog centra Dušan Jovanović kaže da je Trbojevićevo stanje, posle operacije, stabilno. "Neurohirurg i ortoped su izvršili operacije. Ostali su posle pregleda pušteni na kućno lečenje", kaže on.

U gradskim službama, kako tvrdi gradski arhitekta Đorđe Bobić, ne postoji nikakva prijava radova preduzeća na toj lokaciji. "Očekujem da ću utorak pre podne imati sve informacije jer može lako da se desi da cela stvar nije dovoljno profesionalno urađena i da firme koje su radile nisu preduzele odgovarajuće mere zaštite i obezbeđenja radnika. Nisu poduprli ploče, to sam uspeo da konstatujem, to je uobičajena stvar, pogotovo kada se raščišćavaju ruševine, a ne zna se koji je stepen oštećenja", kaže Bobić.

Nove informacije (13. 9) - Za nesreću krivi "eksperti"

Beograd - Stručnjaci preduzeća "Balkan gradnje" znali su da je noseći stub u zgradi u Nemanjinoj ulici oštećen, ali su ocenili da će, i pored toga, izdržati rušenje pregradnih zidova koje su radnici sprovodili u momentu nesreće - rekao je za Glas Simo Kosić, načelnik Republičke inspekcije rada, povodom urušavanja zgrade u Nemanjinoj 9, koja je zatrpala petoricu radnika. Povređeni Goran Trbojević (36) iz Pećinaca i dalje je u kritičnom stanju.

Razlog ove katastrofe je noseći stub koji je popustio zato što su radnici vazdušnim čekićem uklanjali pregradne zidove, stvarajući time vibracije, koje, suprotno proceni "Balkan gradnje", stub nije podneo. U lavini ogromnih betonskih ploča, koje su od vrha zgrade kroz podove nižih spratova propadale sve do prizemlja, osim Trbojevića, povređeni su Perica Suba, Radovan Orlović, Radisav Marić i Perica Jovanović, koji su zadobili kontuzije i na kućnom su lečenju.

Zamenik direktora Urgentnog centra Dušan Jovanović kaže da je Trbojevićevo stanje posle operacije stabilno, da je svestan, ali da je još rano davati bilo kakve procene, pošto je reč o veoma teškim povredama. Trbojević ima prelom čeonih kostiju, kostiju lica, baze lobanje i otvoren prelom leve natkolenice.

Plafoni petog i šestog sprata zgrade obrušili su se zbog popuštanja oslabljenih stubova, koji su oštećeni u NATO bombardovanju. Gradski arhitekta Đorđe Bobić tvrdi da ploče nisu bile poduprte. To je moralo da se uradi kada se raščišćavaju ruševine, a ne zna se koji je stepen oštećenja.

- Preduzeće "Balkan gradnja", koje je radilo na raščišćavanju šuta na zgradi u Nemanjinoj, nije imalo prijavljen projekat radova. Koliko sam video, na gradilištu nisu poštovane mere o zaštiti na radu, kao što je obaveza radnika da nose šlemove zbog čega je došlo do teških povreda radnika - rekao je Bobić.

Kosić je posle nesreće zabranio radove na kobnom objektu dok se ne završi istraga i zatražio svu dokumentaciju od "Balkan gradnje".
- Krivac ove nesreće je izvođač radova koji je morao da uradi relevantne statičke proračune. Oni tvrde da su nekakva ispitivanja radili i inspekcija će proveriti sve njihove dokumente. Ako se utvrde nepravilnosti, podnećemo prijavu javnom tužiocu protiv odgovornih u "Balkan gradnji" - objašnjava Kosić i dodaje da mere zaštite, poput šlemova, nisu mogle da pomognu radnicima, pa poštovanje tih propisa sada nije primarno pitanje, već kvalitet stručnih proračuna.

15 pogibija

Od početka ove godine do danas na gradilištima u Srbiji život je izgubilo čak 15 ljudi, najčešće zbog loše zaštitne opreme, dok je crna statistika izbrojala ukupno 25 poginulih na radnom mestu. Poslednji smrtni slučaj dogodio se prošlog utorka, kada je radnik Dragoljub Petrović pao sa skele u visini trećeg sprata, pošto je daska na kojoj je stajao popustila pod teretom. Još jedan građevinac, Predrag Petković iz Niša poginuo je 19. jula jer nije nosio šlem kada je metalna šipka duga 12 metara pala na njega. Mesec dana pre toga, radnik Fabrike betona "Ratko Mitrović" iskrvario je na smrt pošto mu je mašina otkinula ruku.

Gradilišta - crna tačka

Granski sindikat građevinarstva i industrije građevinskog materijala Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata saopštio je da je zabrinut i ogorčen zbog najnovijih stradanja i povređivanja građevinskih radnika u toku rada. Ogorčeni smo zbog toga što je naš sindikat godinama upozoravao nadležne da neće pristajati da srpsko građevinarstvo u svetu slovi kao crna tačka, poznato samo po velikom i sve većem broju stradanja i pogibija radnika. Strpljenje građevinskih radnika je na izmaku, više nećemo dozvoliti da političari samo daju obećanja koja kasnije zaborave i da nas se sete samo kad se dogode tragedije - ističe sindikat.


Nove informacije (19. 9) - Krivci ostali nekažnjeni

Od gomile pravnog i administrativnog šuta, još se ne vidi ko je odgovoran za nesreću u Nemanjinoj 9. gde je pet radnika u ponedeljak teško povređeno.

NATO projektilom razorenu zgradu od Vlade Srbije deli samo parking širok oko dvadesetak metara. Zbog očigledno nepripremljenog gradilišta i nedovoljno proverene stabilnosti konstrukcije, betonske ploče sa petog sprata u toku radova obrušile su i povukle u ambis građevinare. To nije puki nesrećan slučaj, ili nešto što se nije moglo predvideti ili preduprediti.

Ljudski faktor je zatajio. Ko je kriv - investitor, izvođač radova, građevinska inspekcija ili Inspekcija zaštite na radu? Povređeni radnici, sigurno nisu. Svi peru ruke...

Zadatak radnika, naime, bio je da raščiste nagomilan šut u hodnicima i prostorijama zdanja, kako bi se utvrdio stepen oštećena konstrukcije. Cenu, tom kontraredosledu, platili su nezaštićeni građevinari.

Najveću odgovornost za ono što se desi na gradilištu, normalno, snosi izvođač radova. U ovom slučaju firma "Balkan gradnja", koja je nosilac posla.

Oni se ni pet dana od nesreće ne oglašavaju. U ovoj firmi su nam, posle upornih pokušaja da dobijemo njihovu verziju nesreće, rekli da izjave daje samo direktorka Jasenka Momirović. Ona je, pak, stalno kako kaže njena sekretarica, na sastancima van zgrade.

Hronološki: Vlada Srbije proletos je donela odluku da se nekadašnja zgrada Vojne komande grada sanira i rekonstruiše. Ovlastili su Upravu za zajedničke poslove da odradi posao.

Uprava je raspisala tender i za izvođače radova na čišćenju i odnošenju šuta, što je bila prva faza za koju, kako kažu u Upravi, nije potrebna građevinska dozvola, i odabrali "Balkan gradnju", "Ratka Mitrovića" i "Rad".

Pre početka raščišćavanja, stručnjaci, koje je angažovala Uprava, proverili su da li u zgradi ima ostataka mina, radijacije i izvršili geomehanička i geodetska merenja. Sastavili su elaborat o zaštiti na radu i obezbeđenju gradilišta i dostavili ga Inspekciji rada. Posao je mogao da počne.

- Svu zakonsku proceduru smo ispoštovali - kaže Dragana Mladenović, direktor Uprave za zajedničke poslove.

Velika prašina u javnosti, ipak, podigla se oko prijavljivanja radova i izdavanja odobrenja. Jer, niti su radovi prijavljeni, niti je odobrenje izdato, potvrdili su i ministar za kapitalne investicije Velimir Ilić i glavni gradski arhitekta Đorđe Bobić.

Zgrade pogođene projektilima nisu predmet Zakona o planiranju i izgradnji, pa je pitanje da li se iznošenje šuta tretira kao "pripremna radnja". Zbog te pravne praznine, svaka nadležna služba proceduru tumači onako kako joj odgovara.

I beži od i dalje mističnog pitanja: Ko je kriv za nesreću u zgradi pored Vlade Srbije?


Zatresla se i vlada

- Kad se betonski zid obrušio, žestoko je puklo i podigao se gust dim. Svi smo to čuli u zgradi Vlade Srbije. Bilo je neprijatno - kaže nam Srđan Đurić, šef kancelarije za medije premijera Vojislava Koštunice. - Odmah sam zvao predsednika Vlade koji je bio van zgrade i on se hitno vratio i obišao mesto nesreće.

Inače, betonska ploča je pala na suprotnom zidu od onog koji deli razrušenu zgradu od parkinga Vlade Srbije. Ipak, kola na parkingu bila su prekrivena debelim slojem prašine.


4 zaposlena, povređenih 5

Na sajtu Privredne komore, u registru firmi, stoji da je delatnost Preduzeća za građevinarstvo i inženjering "Balkan gradnje" d.o.o sa sedištem u Ulici Jurija Gagarina u Novom Beogradu izgradnja saobraćajnica, pista i slično. Firma ima samo četvoricu zaposlenih radnika, a petorica su povređena u nesreći.