Kragujevac - Osam radnika AD „Azma“ iz Kragujevca juče je započelo štrajk glađu u znak protesta što su krajem prošle sedmice dobili otkaze. Njih obustavom rada podržava i deo kolege iz firme u kojoj ima ukupno 152 zaposlena. Oni će, kako je rekao član štrajkačkog odbora Milan Bogićević, ostati u prostorijama fabrike i odbijati hranu sve dok poslovodstvo ne povuče rešenje o otkazima.

Dok sindikat tvrdi da su otkazi podeljeni zbog sakupljanja potpisa za početak generalnog štrajka sa čisto socijalnim zahtevima, direktor „Azme“ Duško Ninković kaže da su radnici otpušteni „zbog kršenja radne discipline i sprečavanja kamiona sa robom da napuste fabriku tokom jula ove godine“.

Predsednik Samostalnog sindikata Radiša Ilić kaže da im je direktor podelio otkaze u trenutku kada je sindikat sakupio potpise 80 odsto od 152 radnika zaposlena u preduzeću, kojima je odlučeno da se u „Azmi“ započne generalni štrajk u prvom radnom danu oktobra.

- Naši zahtevi su bili čisto socijalni, jer smo tražili redovnu isplatu zarada, uplatu doprinosa, povećanje plata u skladu sa rastom životnih troškova, isplatu regresa i jubilarnih nagrada radnicima. Moguće je da je poslovodstvo firme čekalo povod da se osveti za prijavu koju je sindikat ranije uputio poreznicima zbog neuplaćivanja doprinosa od aprila ove godine. Tada su doprinosi naplaćeni prinudno, i iznosili su oko pet miliona dinara - kaže Radiša Ilić.

Dok su juče štrajkači stajali u krugu „Azme“, pred ulazom u fabriku predstavnici sindikata su pregovarali sa direktorom Duškom Ninkovićem, i odlučili, kako smo saznali, da nastave štrajk ukoliko se u toku dana ne povuku podeljeni otkazi. U zaštitu prava radnika stalo je i Gradsko veće sindikata Kragujevca.

Direktor Duško Ninković izjavio je za „Blic“ da će odluku o eventualnom povlačenju otkaza doneti Izvršni odbor „Azme“ i istakao da su „osmorici radnika uručeni otkazi zbog nepoštovanja radne discipline, a ne zbog zakazanog štrajka“.

- Ti radnici su napravili grub prekršaj kada su u julu ove godine zaustavili kamione sa robom i nisu dozvolili da izađu iz fabrike. To su pravdali „zaštitom imovine“ iako je postojala uredna dokumentacija i otpremnice. A upozorenje da će dobiti otkaze dobili su pre nego što su zakazali protest - kaže Duško Ninković.

Izvor