Prema analizama Republičke vodoprivredne inspekcije, JVP „Srbijavode“ i ekipa Republičkog hidrometeorološkog zavoda, izlivanje naftne mrlje u Dunav posledica je havarije u rafineriji Naftne industrije Srbije u Prahovu, saopštilo je juče Ministarstvo poljoprivrede Srbije.
Kako se navodi, zbog kvara u separatoru pretovarne instalacije došlo je do ispuštanja neutvrđenih količina mazuta i ostalih zauljenih materija u Dunav. Naftna mrlja je Dunavom stigla i u Rumuniju i Bugarsku. Na rumunskoj obali Dunava 3. oktobra konstatovana je naftna mrlja širine oko 200 metara na rečnom kilometru 819‡833, a 2. oktobra je zabeleženo zagađenje i na 855. kilometru.
Nakon dobijene informacije o zagađenju, pregledom vodotoka Dunava na potesu Prahova konstatovan je film zauljenih materija dug oko 300 metara i širok oko 50, a na obalnom prostoru primećene su crne fleke mazuta. Predstavnici Republičkog hidrometeorološkog zavoda uzeli su uzorke vode Dunava na tri profila: na ispustu, uzvodno i nizvodno. Inspekcijski pregled urađen je nizvodno od instalacije Prahovo u dužini od devet kilometara i konstatovano je da na obalnom prostoru ima mazutnih „krpa“, a celom dužinom na vodenom ogledalu prisutan je zauljeni film širine oko 20 metara. U saopštenju Ministarstva se navodi da postoji indicija da su primećene dve vrste zagađujućih materija, mazut i nafta, ali i da su uzročnici zagađenja odvojeni subjekti, međutim, tek će rezultati ispitivanja uzetih uzoraka tačno definisati prirodu zagađenja.
U NIS-u su odmah sanirali kvar i preduzeli sve potrebne mere kako bi sprečili dalje zagađenje Dunava. Vodoprivredna inspekcija, zajedno s predstavnicima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, nastavlja da prati stanje, uzima uzorke i ispituje kvalitet vode, a preduzeće se sve zakonom predviđene mere da bi se stanje popravilo. Predstavnici i stručnjaci srpsko-rumunske hidrotehničke komisije dogovorili su da zajednički pregledaju vodu na rumunskoj teritoriji od „Đerdapa“ do ušća Timoka u Dunav.
Povodom ovog slučaja rumunska ministarka za zaštitu životne sredine Sulfina Barbu uputila je juče pismo srpskom ministru poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Goranu Živkovu u kojem optužuje Srbiju što nije obavestila Rumuniju o zagađenju Dunava. U oštro intoniranom pismu Rumunija zamera Srbiji što nije obavestila rumunske zvaničnike o zagađenju na Dunavu, kako to predviđaju međunarodne konvencije koje su potpisale obe zemlje, radi blagovremenog preduzimanja potrebnih mera.
Kako je saopštilo rumunsko Ministarstvo za zaštitu životne sredine, u pismu se Srbija okrivljuje i za to što „nije intervenisala u otklanjanju posledica zagađenja, a navdeno je i da već treći put rumunska strana nije informisana o zagađenju na Dunavu. Ministarka za zaštitu životne sredine Sulfina Barbu juče je bila na Dunavu, gde se preduzimaju mere kako bi se blokiralo širenje naftne mrlje. I bugarsko Ministarstvo ekologije zatražilo je zvaničnu istragu od svih zemalja članica Dunavske konvencije ‡ Austrije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Češke, Nemačke, Mađarske, Moldavije, Rumunije, Srbije, Slovačke, Slovenije i Ukrajine, kako bi se utvrdilo poreklo mrlje.
Po rečima direktora Republičke direkcije za vode dr Nikole Marjanovića, naftna mrlja kod Vidina na Dunavu juče ujutru bila je duga čak sto kilometara, dok je širina dostigla 300 metara. Kako je kazao, iz postrojenja NIS-a u Prahovu, gde je došlo do havarije, istekla je neznatna količina mazuta, koja nikako ne može da objasni dimenzije mrlje koja se pojavila. Marjanović je potvrdio da ekipe Hidrometeorološkog zavoda uzimaju uzorke i to treba potvrditi i zvanično i da, najverovatnije, postoji još jedno zagađenje, ali je teško sada utvrditi s koje lokacije.
Izvor