Beograd - Nekolicina žestokih momaka privedena je u poslednja dva dana na informativne razgovore u istrazi o ubistvu Gorana Mijatovića Mite (36), predsednika FK Bežanija. Beogradska policija za sada nema nijedan trag koji bi ukazao na izvšioce i naručioce zločina.

Mijatović je u ponedeljak ujutru likvidiran specijalnom minom MRUD postavljenom u „audi“ ispred njegove zgrade u Ulici Marka Čelebonovića.

- Tragova na mestu zločina bukvalno nema. Ubistvo je odrađeno krajnje profesionalno, što ukazuje da iza toga stoji mafija, narko ili fudbalska, tek treba da se utvrdi - kaže sagovornik „Blica“ iz vrha policije.

U proteklih 11 godina ubijeno je osmoro ljudi čije se ime povezivalo s fudbalom. Samo je likvidacija gazde FK Obilić Željka Ražnatovića Arkana došla do suda. Ostala ubistva do danas nisu rasvetljena.

O fudbalskoj mafiji se odavno govori, ali osim Svetlane Ražnatović, svojevremeno osumnjičene za nezakonite transfere igrača Obilića, nikada niko nije uhapšen, iako se u tom sportu nekontrolisano obrće veliki novac kroz kupoprodaju igrača, kladionice, nameštanje rezultata...

Igrač, koji je želeo da ostane anoniman, ispričao je za „Blic“ šta mu se događalo posle potpisivanja ugovora s jednim od „kontroverznih menadžera“.

- Celu godinu u Belgiji sam igrao za džabe. Rekao mi je da je za moje ispisnice „podmazao“ trenere u otadžbini i predsednika belgijskog kluba. Dao mi je u dva navrata po par hiljada evra, polovna kola, kožnu jaknu i sve mi je to na kraju naplatio desetostruko. Mogao sam i gore da prođem da je tražio da lažiram utakmice preko grane - kaže ovaj igrač.

Izvor „Blica“ iz MUP-a kaže da nije tajna da ugledni sportisti imaju kontakte i jake sponzorske veze sa ljudima koji su pripadnici organizovanih kriminalnih grupa.

- Od 5. oktobra 2000. godine, ipak, policija nije ušla ni u jedan sportski klub ili društvo. Njihovo poslovanje nikada niko nije kontrolisao i to i jeste kriminalce uvelo u sport. Na taj način se najlakše peru pare zarađene od klasičnog kriminala - objašnjava naš izvor.

Postoje dva osnovna načina na koje kriminalci ulaze u srpski fudbal. Prvi je kupovina kluba radi pranja novca i raspolaganja timom zbog mogućnosti dogovaranja rezultata. Drugi je kupovina igrača. Tu postoje četiri stepenice koje vode do sefa nekog inostranog kluba. Potpiše se privatni ugovor s igračem, pa se izvrši pritisak na predsednika kluba i trenera da igrač postane standardni član prvog tima, a zatim vrlo brzo i neke od reprezentativnih selekcija kako bi ga na delu videli skauti ili menadžeri inostranih klubova. Na kraju, posle godinu, najduže dve, sledi prodaja igrača gde kajmak pokupe menadžeri povezani s mafijom.

- Svota na papiru se uveća deset puta od one koja je zaista data igraču. Ostatak novca prolazi kroz papire. Tako se operu hiljade evra zarađenih s one strane zakona - objašnjava naš izvor iz MUP-a.

Kao razlog koji je doveo do stvaranja sportske mafije, sagovornik „Blica“ navodi to što nema jasnog vlasništva klubova i nema kontrole države nad finansijama klubova.

Goran Mijatović sahranjen je juče na Novom bežanijskom groblju, a od njega su se oprostili porodica, nekoliko stotina prijatelja, rođaka, saradnici i fudbaleri svih selekcija FK Bežanije.

Izvor