Tužilaštvo priznaje da je reč o naručenom ubistvu.

Ona je novinarsku slavu i kredibilitet stekla izveštajima o kršenju ljudskih prava u Čečeniji.

Nije prvi atentat

U ponedeljak će posthumno biti objavljen njen najnoviji izveštaj iz te republike Ruske Federacije, koji bi mogao da uzburka mnoge duhove.

Subotnji nije bio prvi atentat na Anu Politkovskaju.

Otrovana je na misteriozan način kada je avionom krenula u Beslan u kojem je u tom trenutku trajala čečenska opsada osnovne škole.

Politkovskaja je karijeru posvetila situaciji u Čečeniji, a posebno kršenju prava tamošljeg življa.

Primala je brojne pretnje smrću, ali je to nije odvratilo od izuzetno kritičkih izveštaja o ruskoj vlasti.

"Dužnost lekara je da leči pacijente, pevača da peva, a dužnost novinara je da beleži ono što vidi. To je naša jedina dužnost", rekla je svojevremeno Politkovskaja.

ubistvo je bilo naručeno

Zamenik glavnog tužioca grada Moskve Vjačeslav Rosinski priznaje da je ubistvo Ane Politkovskaje bilo naručeno.

"Tužilaštvo grada Moskve pokrenulo je istragu na osnovu člana 105 paragraf 2 Krivičnog zakona. Reč je o ubistvu sa predumišljajem, povezanim sa žrtvinim obavljanjem javne ili zvanične dužnosti. U toku je uviđaj i prikupljanje dokaznog materijala. Za sada mogu samo da kažem da je ubistvo počinjeno pištoljem, koji je, zajedno sa šaržerima, pronađen na mestu zločina", saopštio je zamenik tužioca grada Moskve.

Sporni članak

Urednik odeljenja za istraživačko novinarsko Novaje Gazete za koju je Politkovskaja radila, Ramon Šlejnov ističe da njegova redakcija aktivno sarađuje sa ruskim vlastima u rasvetljavanju ovog zločina, ali najavljuje i nezavisnu istragu ovog lista.

Šlejnov ukazuje da je u izdanju od 9. oktobra objavljen najnoviji članak Ane Politkovskaje u kojem se iznose do sada neviđene optužbe na račun milicija Moskvi lojalnog čečenskog premijera Ramzana Kadirova.

"Bilo je fotografija, pa čak i kratkih video snimaka, načinjenih putem mobilnih telefona, koji pokazuju pripadnike trupa Ramzana Kadirova. Na njima sve vide osobe, koje liče na samog Kadirova, koje su učestvovale u prebijanjima vojnika i otmicama civila. Taj materijal je naš list dao tužilaštvu u Čečeniji, koje je, na tom osnovu pokrenulo krivičnu istragu", ukazuje Šlejnov.

Ramon Šlejnom ističe da mu dalji tok te istrage nije poznat.

"Situacija je prilično složena, jer, kao što znate, fotografije i video materijal, načinjeni mobilnim telefonom, ne mogu da budu uvršćeni u dokazni materijal i nisu sami po sebi osnova za podizanje optužnice. Međutim, istraga je pokrenuta, ali ne znam kako napreduje", priznaje urednik ubijene Ane Politkovskaje.

Svesna rizika

Urednik ubijene Ane Politkovskaje ukazuje da su i ona i njeni pretpostavljeni bili svesni velikog rizika, kojem je, svojim radom bila izložena.

"Tradicija je u toj republici da se vrši pritisak na ljude, koji se suprotstavljaju vlasti. To je takođe bila jedna od tema članaka Ane Politkovskaje. Većina ljudi u Čečeniji, koji su pokušali da tuže Kadirovljeve milicije ili da se žale Evropskom sudu za ljudska prava doživeli su veliku represiju. Neki od njih su i oteti. Ana Politkovskaja je pisala o njihovim slučajevima", naglašava Ramon Šlejnov, urednik odeljenja za istraživačko novinarsko Novaje Gazete za koju je radila Ana Politkovskaja, koja je u subotu ubijena ispred svoje zgrade u Moskvi.

Izvor