Prema rečima generalnog sekretara Medjunarodne federacije Crvenog krsta i Crvenog polumeseca, Markua Niskala, preovladjujuće mišljenje u Evropi je da je tuberkuloza stvar prošlosti, ali ta bolest danas predstavlja veću opasnost u Evropi nego u bilo kom trenutku od Drugog svetskog rata.

"Naša poruka liderima EU glasi: Probudite se, ne čekajte da problem izmakne kontroli", navodi Niskala u saopštenju.

Svetska zdravstvena organizacija i Crveni krst ukazuju da se od 20 zemalja u kojima je zabeležen najveći broj obolelih od novih oblika tuberkuloze otpornih na postojeće lekove, čak 14 nalaze ili u Evropi ili u njenoj neposrednoj blizini.

Podaci dveju organizacija ukazuju da na tom prostoru svake godine od tuberkuloze oboli oko 450 hiljada ljudi, od kojih 70 hiljada umre.

Najteže u istočnoj Evropi

Najugroženije su baltičke republike Estonija, Letonija i Litvanija, zatim Rusija i Ukrajina i bivše sovjetske republike u centralnoj Aziji.

Borbu protiv tuberkuloze otežava činjenica da su njeni izazivači novi sojevi bakterije, koji su otporni na postojeće lekove.

U slučaju jednoga od tih sojeva praktično nema leka koji deluje.

Situaciju u istočnoj Evropi komplikuje veliki broj zaraženih virusom side, koji slabi imunitet, te su oboleli naročito podložni bakteriji koja izaziva tuberkulozu.

Doktor Gordana Radosavljević sa beogradskog Instituta za plućne bolesti kaže da u Srbiji trenutno od tuberkuloze obolevaju 32 osobe na svakih 100 hiljada stanovnika i da Srbija po stopi obolevanja od te bolesti spada u srednju kategoriju zemalja.

Prema njenim rečima stopa obolevanja od tuberkuloze se ne menja i nema razloga da javnost bude zabrinuta.

Izvor


Vezani članci

Raste broj umrlih od tuberkuloze (4. 8. 2006)