Kikinda - Da svojevremeno fabrika za preradu voća i povrća "Prima" nije slučajno bila proglašena za crnu ovcu privatizacije u Srbiji dokazuje to što je ove godine u njoj potpuno stala proizvodnja. Od kako je pre četiri godine na aukciji "Primu" pazario četvoročlani konzorcijum, fabrika je počela da klizi u propast. Kao na traci, u vrućoj fotelji, smenjivali su direktori, ali za stotinak radnika boljitka nije bilo. Rezultat loše vlasničke transformacije kulminirao je ove sezone jer "Prima" nije preradila nijedan kilogram povrća, što se nije desilo za 47 godina postojanja.

NICOVIĆ VLASNIK

Najveći paket od 51 odsto akcija ima beogradski biznismen Đorđije Nicović. Preostala tri člana imaju 16 odsto, a mali akcionari oko 30 odsto akcija. Prema nezvaničnim informacijama za "Primu" je zainteresovan Nebojša Čović. Od suvlasnika i direktora fabrike već duže vreme novinari ne mogu da dobiju nikakve informacije, pa ni potvrdu da se poznati beogradski biznismen i političar sprema da preuzme "Primu". Kolaju priče da su u utorak iz "Prime" nestali radni procesori u kojima je pohranjena kompletna poslovna dokumentacija. Policija je obećala da će se pozabaviti ovim slučajem.


Zaposleni mesecima ne dolaze na posao, o čemu svedoči Ivan Šibul, predsednik Upravnog odbora Udruženja manjinskih akcionara "Prima-akcionar", koje okuplja oko 300 od ukupno 500 akcionara.

- Račun preduzeća blokiran je više od tri godine, a pre skoro 12 meseci isključeni su voda, struja, gas i telefoni. Sva imovina fabrike, koja zauzima 2,5 hektara zemljišta, pod hipotekom je kao garancija za vraćanje kredita od 91 milion dinara. Kako kredit još nije vraćen, postoji mogućnost da "Agrobanka", koja ga je odobrila, aktivira hipoteku i da fabrika promeni vlasnika. Kredit je uzela firma "Intermal", čiji je gazda Novosađanin Dragomir Bosančić, jedan od najvećih akcionara "Prime"- kaže Šibul.

On tvrdi da postoje svi elementi da Agencija za privatizaciju poništi ugovor o prodaji "Prime" jer fabrika ne radi. Stručna služba Udruženja manjinskih akcionara uradila je analizu finansijskog položaja od 2000. godine, prema kome fabrika vredi četiri miliona evra. Međutim, "Prima" je prodata za oko 115.000 evra.

Izvor