Despotovac - Meštani Despotovca žale se da masovna miniranja na kamenolomu "Kovilovače" izazivaju jake potrese od kojih je svaka druga kuća počela da puca, da od drobilica noću ne mogu da spavaju ni kad zatvore prozore, dok od prašine, prosto, ne mogu da dišu. Pošto peticije koje su nekoliko puta upućivali opštini i inspekciji nisu dale rezultate, oni najavljuju blokiranje puta ka kamenolomu. Novi vlasnici "Kovilovače", privatizovane 2003. godine, tvrdnju da je sve u granicama normale, potkrepljuju papirima Rudarsko-geološkog fakulteta.
- Pošto se stručnjaci koji mere jačinu detonacija najavljuju, one su mnogo slabije od onih kada se minira bez njihovog prisustva. Novi vlasnici ne smeju da rade u trećoj smeni, kao što to nije činila ova firma kada je bila u društvenom vlasništvu. Ekološki inspektor tražio je izuzeće. Sramota! A to što je i moja jedna od oštećenih kuća, nikoga nije briga - kaže Radoljub Ivanović, poreski koordinator.
- Kada sam prijavio da mi kuća puca od potresa izazvanih čestim miniranjem, stručnjaci iz Beograda merili su njihovu jačinu, ali me nikada nisu obavestili o rezultatima merenja. A oni buše u trećem nivou, koji je u ravni sa gradom, što izaziva podrhtavanje zemljišta. I koga ja da tužim za nadoknadu štete? Postaviću eksploziv i srušiću most kojim prolaze ili ću ubiti nekoga - ogorčen je Zoran Milenković.
- Ranije su i buka i prašina bile podnošljive. Sada mi se čini da mi ona drobilica melje kamen ispred vrata, kola peremo svakog jutra jer pobele od prašine, ne smemo da širimo veš napolju, u bašti ništa ne sadimo jer se sve suši, a kakva su nam pluća ne smem ni da razmišljam. Neki od nas su već počeli da poboljevaju - dodaju Despotovčani.
Olivera Basta, rudarski inženjer "Kovilovače", kaže da kamenolom ne može da radi bez prašine i da su ove godine uradili sistem za otprašivanje i smanjili imisiju zagađujućih materija.
- Što se tiče imisije taložnih materija, dozvoljena dnevna koncentracija je 450 miligrama po metru kvadratnom, a ona se na četiri merne tačke kretala od 47 do 149. Dozvoljena granica nivoa buke, zavisno od udaljenosti od kamenoloma, iznosi od 40 do 60 decibela, a na pet mernih tačaka u životnoj sredini ona se kretala od 33 do 55. Kad je reč o dozvoljenom noćnom nivou buke, on je 35, a kod nas maksimalno 34 decibela. Znači, da su bilo koje merene vrednosti iznad dozvoljenih, bio bi zabranjen rad mašina koje prave najveću buku, ili u trećoj smeni -precizira Basta.
Mališa Radivojević, direktor i jedan od vlasnika "Kovilovače", kaže da nema ništa protiv da Despotovčani angažuju bilo koju instituciju, koja bi izvršila merenja potresa i buke.
- Ukoliko bi vrednosti premašivale dozvoljene, spremni smo da zatvorimo kamenolom. Ovako nam samo prave dodatne troškove za 5 do 6 odsto jer svaki put kada podnesu peticiju moramo da plaćamo nova merenja. Ali, šta ćemo?! Radimo i trpimo. Inače, za miniranja angažujemo državni institut "Rudeks" iz Beograda baš da bi buka i potresi bili u granicama dozvoljenih vrednosti jer oni rade sa usporivačima.
Radivojević još kaže da ga prijavljuju iz ljubomore jer je "Kovilovača" primer jedne od najuspešnijih privatizacija
Izvor