Beograd - Doskoro nijedan srpski ministar nije hteo ni da čuje, a kamoli pristane da "dinar više" odvoji za neku preku potrebu puka, koja nije "propisana" njihovim planovima i idejama. Na svako pitanje u vezi, recimo, povećanja zarada prosveti i zdravstvu ili penzija, unapred se znalo: "nema, ne da MMF.., a poslednjih meseci su imali običaj da prosto kažu "ne dam!".

Dinkić, Milosavljević, Lalović, Vuksanović i ostali bogovi su imali mantru, "a i da imam, odakle mi", da bi se stvari odjednom preokrenule - stigao novac od prodaje "Mobtela". A i primakli se izbori. Sad ima za profesore, kojima je obećana vanredna povišica plata u novembru, jer se uštedelo tako što je sa platnog spiska škola izbrisano pet-šest hiljada lažno zaposlenih. Biće o-ha-haj, i za penzionere, pa one sa sela kojima država duguje više od 20 isplata.

Ovi će ubuduće imati i asfalt. Daće vlast i mladima u državnoj službi, pa sportistima s medaljama, daće i umetnicima, prema potrebama, biće i besplatnih akcija od prodaje javnih preduzeća. Svima. I to uskoro. A dobiće i deca kompjutere u školama.

Birači na ceni

U svu tu njihovu raspodelu milijardu i šest stotina miliona evra niko se neće umešati, ni MMF, ni Svetska banka, ni recimo srpski parlament, koji evo ne zaseda, pa će sami ministri sve to lepo da (nam) podele.
- Ovo je početak izborne kampanje i šminkanja stvarnosti kako bi se nadoknadilo sve što je loše urađeno u protekle tri godine. Ideja je da se u narednom periodu uloži veliki novac Nacionalnog investicionog plana, ali fiktivno. Najpre, jer sve što se obećava prevazilazi mogućnosti Srbije u ovom trenutku, a drugo, to ne može da se obavi ni u sledećih godinu dana, a ne u sledeća dva meseca - kaže Dragan Šutanovac, potpredsednik DS.

- Nisu građani naivni da ne shvataju da s ovom vlašću žive lošije i da u zemlji ima mnogo problema, ali je najgore to što će sledeća vlada od samog starta morati najpre da sanira sve što je ova napravila - dodaje on.

Trgovali i ustavom

- Svima u Srbiji je jasno da se već vodi kampanja za nove izbore. Odjedared su se dosetili da ima mogućnosti za povećanje plata svim onim silnim zaposlenima u javnim službama, a koliko juče su tvrdili da budžetski suficit treba da služi za nešto drugo - slaže se poslanik SDP Meho Omerović. On smatra da ova vlada sada na svaki mogući način kupuje naklonost budućih birača i da će učiniti sve da im se dodvori.

- To se jasno vidi čak i u načinu raspodele novca za referendumsku kampanju. Republička izborna komisija (RIK) šakom i kapom deli novac za čak 87.000 ljudi koji treba da, u ime parlamentarnih stranaka, kontrolišu referendumski proces i biračke odbore - primećuje on.

Prema mišljenju nezavisnog poslanika Branislava Stevanovića, ovo "deljenje sirotinje" u izbornoj kampanji i nije nov recept. Taj model je u Srbiji viđen mnogo puta ranije, i zbog toga niko ne veruje političarima i sve manje građana izlazi na izbore.

- Svaka vlast na početku mandata, prvih godinu, dve ili tri pljačka, a nekoliko meseci pred izbore počinje da deli narodu mrvice. Tako je i sada, evo Velja seljak, Koštunica i Palma se rastrčali po Srbiji, dele milostinju, udaraju temelje. Sad podižu plate profesorima i lekarima, vraćaju dugove penzionerima, otvaraju javne radove... A niko ne zna kako će se trošiti novac iz Nacionalnog investicionog plana. Sem nekoliko čelnika stranaka - priča Stevanović.

- Oni sve vreme trguju, tako su postigli konsenzus i za novi ustav. Pa vidite i sami, svi poslanici su glasali za novi ustav, iako tekst nisu ni pročitali - kaže Stevanović.

- Sad imaju para i za crkve, za sportske hale... Ma bruka! - primećuje takođe nezavisni poslanik Blagica Kostić. - Nedopustiva je bahatost ministra finansija koji određuje ko će kontrolisati trošenje novca iz Nacionalnog plana, umesto da to radi parlamentarno telo ili, u krajnjem slučaju, revizor, kog još nemamo.

- Sad, zamislite, poziva Vericu Barać (Savet za borbu protiv korupcije) i Brankicu Stanković (TV B92, "Insajder") da budu članovi komisije za nabavku 30.000 računara za škole i fakultete. Pa ko je on da to radi? "Bogovi" u vlasti će, tako, potrošiti sav novac. Za tako nešto im samo treba "model", evo, zato sad otvaraju javne radove. Da primire sirotinju i ugrade se.

Izvor