Prosečna neto zarada u aprilu u sindikatima, komorama, političkim partijama i nevladinom sektoru bila je 74.481 dinar, što je 2,8 puta više od republičkog proseka, saopštio je juče Institut za tržišna istraživanja (IZIT).
- Plate tih organizacija koje posluju na bazi učlanjenja nisu bile rezultat poslovanja već su se oslanjale na donacije, ali i „isisavanje novca iz privrede“ - rekao je na konferenciji za novinare saradnik IZIT-a Saša Đogović.
Prema njegovim rečima, plate tih organizacija nalazile su se na prvom mestu, čak ispred duvanske industrije i finansijskih institucija koje inače uvek ostvaruju visoke prihode, a u poređenju sa aprilom prošle godine realno su povećane za 62,8 odsto.
Direktor IZIT-a Miloje Kanjevac ocenio je i da je ukupan nivo zarada u Srbiji neopravdano visok sa aspekta konkurentnosti domaće privrede i njene produktivnosti.
Kanjevac je istakao i neujednačenost zarada po privrednim granama i regionima u zemlji, navodeći da su plate u pojedinim sektorima ili gradovima od osam do devet puta veće nego u drugim.
Taj jaz, po njemu, govori o nejednakim uslovima privređivanja, za čije prevazilaženje je odgovorna država koja mora kreirati stimulativniji ambijent poslovanja u nerazvijenim područjima.
Industrijski proizvođači u Srbiji u naredna tri meseca, odnosno šest meseci, ne očekuju pad cena svojih proizvoda. Sa rastom cena u sledeća tri meseca računa 11 odsto od 200 anketiranih privrednika, a njih 36 odsto očekuje rast cena u sledećih šest meseci, rezultati su ankete.
Izvor