Keš krediti su u Srbiji najtraženiji i najviše korišćen bankarski proizvod. Za njihovo odobravanje je potrebno najmanje dokumenata, ali i vremena, od 15 minuta do 24 sata. Efikasnost se ipak „plaća“ kroz najveću kamatnu stopu u odnosu na ostale vrste kredita. Banke u svojoj ponudi daju mogućnost zaduživanja u evrima ili dinarima.
Da biste aplicirali za ovaj kredit u većini banaka ne morate ni da budete njihov klijent, tj. primate zarada preko njih. Od dokumenata je potrebna samo lična karta, potvrda o zaposlenju, kao i visini mesečnih primanja. Za penzionere potreban je poslednji penzioni ček. Neke banke, kao potvrdu mesta stanovanja, traže i plaćen račun iz poslednjeg meseca za struju, telefon ili komunalne usluge.
Za razliku od stambenih ili kredita za kupovinu vozila, opšti uslovi za odobravanje gotovinskuh kredita nisu toliko rigorozni. Osim onih najosnovnijih, da je zajmotražilac punoletan i sa stalnim zaposlenjem ( u zavisnosti od banke minimum tri ili šest meseci kod sadašnjeg poslodavca), klijent u zavisnosti od banke ne može biti ni stariji od 65, odnosno 70 godina kolika je gornja granica u „Komercijalnoj banci“ u trenutku otplate poslednje rate.
Visina mesečne otplate ne sme prelaziti 30 odsto ukupnih neto prihoda. Kod nekih banaka za povećanje kreditne sposobnosti, kao dodatni izvor prihoda prihvataju se i prihodi od rente. To se dokazuje ugovorom o zakupu, sudski overenim i zaključenim za period od najmanje šest narednih meseci. Pri odobravanju kredita banke traže i depozit od 20 odsto od ukupnog iznosa odobrenog kredita. Na njega plaćaju od jedan do dva odsto godišnje kamate. Žiranti su uglavnom potrebni za iznose veće od 2.000 evra.
I na kraju pre potpisivanja ugovora treba pogledati da li je kredit dinarski ili sa valutnom klauzulom, koja se vezuje za kretanje kursa evra. Kod uzimanja dinarskih kredita rata je najčešće ista u toku celog perioda otplate.
Izvor