BEOGRAD - Iako je danas tačno pet meseci od kada su građani Srbije izlazili na glasanje da bi izabrali narodne poslanike, Republička izborna komisija tvrdi da pojedini izveštaji o troškovima organizovanja izbora do nje još nisu stigli. Ukupan dug je 29. 155.989 dinara, što je oko 360 hiljada evra. Najveći dužnik joj je Ministarstvo spoljnih poslova, koje još nije opravdalo 16,4 miliona dinara, odnosno nešto više od 200 hiljada evra, dobijenih za organizovanje izbora u dijaspori. Da li tome rešenja ima, videćemo, tek neki i nisu baš optimisti.

U sedištu srpske diplomatije juče su svi bili zauzeti, pa komentar nismo dobili. Među ostalim krivcima su, naveo je RIK, i opštine Novi Beograd, Knjaževac, Trgovište i grad Niš. Nijedan zatvor nije opravdao troškove glasanja svojih "stanara". A ubeleženo je da svoje obaveze nije izmirila ni Socijaldemokratija. Republička izborna komisija svima njima dala je osam dana da se dovedu u red. Ali, nije saopštila šta će dalje činiti. Glas, iako je bilo brojnih pokušaja, nije juče uspeo da čuje nikoga od članova RIK-a, koji, inače, pre dva dana, nisu dozvolili novinarima da vide dokument sa spiskom dužnika.

Neko ne govori istinu

Što se tiče Socijaldemokratije, jedine partije koja nije opravdala svoje predizborne troškove, tu bi mogao da "proradi" Zakon o finansiranju političkih stranaka, koji kaže da su kazne, u pomenutom slučaju, između 200 hiljada i milion dinara, plus "udaranje po džepu" odgovornog lica iznosom od 10 do 50 hiljada dinara.

A mada Republička izborna komisija tvrdi da je na spisku dužnika i Novi Beograd, u informativnoj službi te opštine rečeno nam je da su oni sve svoje obaveze prema RIK-u ispunili, te da je, verovatno, po sredi neka greška.

Da je teško zamisliti neko racionalno opravdanje za kašnjenje nekih institucija sa predavanjem izveštaja o troškovima izbora naglasio je Nemanja Nenadić iz organizacije Transparentnost Srbija. I to posebno kada je reč o Ministarstvu spoljnih poslova.
- Verovatno je reč o manjku odgovornosti jer je očigledno da je sve to moglo ranije da se završi - rekao nam je Nenadić, koji nije imao uvid u pomenuti dokument RIK-a.

Mnogo oštriji je analitičar Milan Nikolić, koji je naglasio da je naglasio da je to izuzetno veliki problem. On je u utešio srpske poreske obveznike, koji i za to daju svoj novac, da ni stare demokratije nisu imune na slične probleme.

Rešenje je u komisiji

- Mlada smo demokratija i takve poteze državnih institucija i stranaka trebalo bi da rešavamo korak po korak, uz mnogo strpljenja i putem usaglašavanja srpskih zakona sa onim Evropske unije - kazao nam je Nikolić.

On nudi i rešenje - komisija koja bi to kontrolisala. A na našu opasku da RIK postoji kako bi i to regulisao, istakao je:
- Srbija je bukvalno partijska država i niko nam ne garantuje da će jedna državna institucija udariti na drugu.

Izvor