BEOGRAD - Okružno tužilaštvo u Beogradu danas će podneti sudu zahtev za sprovođenje istražnih radnji o smrti trogodišnje Anje Grahovac, koja je 4. juna posle operacije katarakte tragično preminula.
Okružni tužilac Milovan Božović je izjavio da je tužilaštvo juče dobilo zapisnik sa obdukcije i da je „nalaz dat u opštoj formulaciji, koja je jasna lekarima, ali ne i pravosudnim organima“. Božović je istakao da oni nisu upućeni u materiju i da će tražiti da se sprovedu istražne radnje da bi se utvrdio neposredni uzrok smrti.
- U zapisniku nije naveden konkretan razlog smrti devojčice, preminule posle operacije urođene katarakte, koju su obavili lekari oftalmološke ordinacije „Ilić“ na privatnoj klinici „Perfekat“ u Zemunu - rekao je Božović.
„Blic“ je juče imao uvid u obdukcioni zapisnik sa VMA. Zaključak lekara koji su potpisali nalaz jeste da je smrt nastupila „neposredno usled višestruke disfunkcije organa, kao posledice teškog hipoksičkog oštećenja mozga nastalog u toku hirurške intervencije“. Kako su nam objasnili stručnjaci, hipoksičko oštećenje tkiva nastaje usled nedostatka kiseonika i, ukoliko se brzo ne reaguje, može doći do oštećenja mozga.
Prema proceni tužioca Božovića, istražni postupak će, u najboljem slučaju, potrajati oko mesec dana.
- Saslušaćemo članove ekipe, koji su vršili hirurški zahvat da bi se utvrdilo da li je u njihovim radnjama bilo eventualnih propusta i u kojoj meri su oni eventualno uticali na kobni ishod - rekao je Božović.
Kako je za „Blic“ rekao prvi zamenik Okružnog tužioca Vojislav Šoškić, istražnom sudiji biće upućen i zahtev za izvođenje veštačenja koje bi trebalo da ustanovi zbog čega je došlo do oštećenja mozga.
Inače, nekoliko desetina lekara privatne klinike „Perfekta“, oftalmološke ordinacije „Ilić“ i Instituta za majku i dete saslušani su na informativnom razgovoru u policiji. U MUP-u kažu da je za danas planirano saslušanje anesteziologa Stanoja Glišića.
Roditelji male Anje, Ivana i Aleksandar Grahovac, koji su juče dali izjave u policiji, kažu da nemaju živaca da bilo koga privatno gone.
- Naš cilj je bio da se objavi na koji način je živo i zdravo dete stradalo, a vratili su nam ga da ne kažem kako - kaže otac devojčice.
Ekspertski tim Privatne lekarske komore obavio je juče rezulate interne istrage u kojima se zaključuje da je mala Anja pre operacije bila zdrava, te da je zaključak pedijatra bio da može da se podvrgne operaciji. Anesteziolog Tomislav Marenović, član tima, rekao je da je u toku operacija, posle 40 minuta, kod deteta došlo do usporenog sračnog rada i pada krvnog pritiska.
- U tom trenutku, anesteziolog Stanoje Glišić je zatražio da se hirurški zahvat zaustavi. Preduzeo je sve što treba da se uradi, stanje se stabilizovalo i operacija je nastavljena - objašnjava dr Marenović.
On, međutim, nije spomenuo da je maloj Anji tada ponovo nameštan tubus. Tek posle pitanja novinara, on je to potvrdio i objasnio da kada se javi usporen srčani rad, svaki anesteziolog mora da proveri prohodnost disajnih puteva.
- U prvih 40 minuta operacije monitoring je pokazivao normalnu zasićenost krvi kiseonikom. Aparat za anesteziju u bolnici „Perfekta“ je ispravan - ističe dr Marenović, koji je bio zaposlen u klinici „Decedra“ dok nije zatvorena zbog smrti Jelice Radović, koja je preminula posle operacije čukljeva u toj privatnoj ordinaciji.
S druge strane, Etički komitet Srpskog lekarskog društva je saopštio da njima nije poznato da li su aparati bili ispravni. Kako „Blic“ saznaje, policija je zapečatila prostorije klinike „Perfeketa“ upravo zbog mogućeg veštačenja kojim bi bila proverena ispravnost opreme. Etički komitet je najavio da će svoje mišljenje izneti do početka jula, jer im nedostaje mnogo detalja.
- Ne znamo kako je dete uvedeno u anesteziju, da li je praćen rad srca, disanja, a nemamo ni nalaz histopatologije - saopšteno je u Etičkom komitetu.
U izveštajima Etičkog komiteta i Privatne lekarske komore, koji samo potvrđuje da lekari jedni drugima čuvaju leđa, nije ostavljena mogućnost da je do smrti Anje Grahovac došlo usled greške lekara. Čak se kao uzrok smrti spominje i genetski poremećaj, odnosno maligna hipertermija, što, kako je rekao dr Marenović, može da dovede do edema na mozgu. On kaže da to potkrepljuju visokom temperaturom koju je Anja dobila posle operacije. To nisu isključili ni članovi Etičkog komiteta, ali ni mogućnost da je do smrti došlo usled urođene mane.
Međutim, otac devojčice Aleksandar Grahovac odbacio je sumnje o genetskom poremećaju koji je mogao da dovede do smrti.
- Takvo ispitivanje je urađeno na Institutu za majku i dete i rezultati su pokazali da Anja nije imala nikakvu genetsku anomaliju - rekao je juče za „Blic“ Grahovac.

Neubedljiva objašnjenja eksperata
Na pitanje novinara kako je Komora utvrdila da je operacija tekla normalno kada je 20 minuta pre kraja obustavljena zbog nedostatka kiseonika, anesteziolog Tomislav Marenović je kratko odgovorio:
- Anesteziolog Glišić uradio je sve po protokolu i njegova praksa od 35 godina sve govori.
Da li je normalno da lekar koji operiše ode a da se dete nije probudilo iz anestezije?- bilo je sledeće pitanje novinara.
- Nije mi poznat taj podatak - rekao je oftlamolog Zoran Kuljača.
O kakvoj je istrazi reč ako vam to nije poznato?
- Lekarski ekspertski tim je samo trebalo da donese mišljenje na bazi dokumentacije, koju nemamo u celosti. Ne izjašnjavam se da li je napravljena stručna greška. Rekao sam šta sve može da dođe u obzir, a da se ona ne napravi - rekao je Marenović. On je time praktično potvrdio da je Komora dala sve mogućnosti kako je umrla mala Anja, osim jedne - da je u pitanju lekarska greška.

Privremeno zatvoreno 98 privatnih ordinacija
Operisali i u garažama

U Srbiji ima oko 4.000 privatnih kuća za lečenje, od bolnica i domova zdravlja, pa do klasičnih stomatoloških i lekarskih ordinacija. Inspekcija Ministarstva zdravlja je od početka godine privremeno zabranila rad čak 98 ordinacija, i to od dva do četiri meseca.

Najčešći razlog zatvaranja jeste pružanje lekarskih usluga za koje ustanova nije registrovana, ili što u ordinaciji ne rade za stalno bar dva specijalizovana lekara. Poslednje su zatvorene privatna oftalmološka ordinacija „Ilić“ i specijalna bolnica za plastičnu hirurgiju „Perfekta“, jer su pružale usluge za koje nisu bile registrovane. I pored zabrana i visokih novčanih kazni, koje iznose i do milion dinara za pravna lica, u Srbiji i dalje postoji praksa da lekari otvaraju jednu vrstu ordinacije, a da u njoj pružaju brojne usluge iz različitih oblasti medicine. Od početka godine, Ministarstvo zdravlja izdalo je 467 rešenja za početak rada ustanovama u privatnom vlasništvu, u koje spadaju apoteke, specijalne bolnice, opšte bolnice, zavodi za laboratorijske i radiološke analize, domovi zdravlja.
- Do donošenja Zakona o zdravstvenoj zaštiti, stanje u privatnoj praksi je bilo haotično. Zaticali smo lekare da u garažama ili ordinacijama rade operacije pod obrazloženjem da su to zahvati posle kojih pacijenti odmah mogu da idu kući. To je veliki rizik, jer šta bi se desilo da u takvim okolnostima dođe do komplikacija?! Recimo, hirurške bolnice nisu morale da imaju zaposlenog anesteziologa, a ni da imaju svoju dijagnostiku. To nije bilo dobro, jer je obaveza da se posle operacije radi nadzor pacijenta u prisustvu anesteziologa.
Dešavalo se da dođu anesteziolozi koji imaju samo ugovor o delu i da nakon operacije odmah odu, a stanja pacijenta pratio je lekar koji se tu zatekao - kaže dr Danica Mihajlović, načelnica zdravstvene inspekcije Ministarstva zdravlja.

Izvor