Roditelji čija deca idu u neki od vrtića od sledećeg meseca izdvajaće više novca. Poskupljenje je zvanično 6,15 odsto, ali ono varira u zavisnosti od visine mesečnih primanja.
Tako će teret poskupljenja najviše osetiti oni čija ukupna primanja premašuju beogradsku prosečnu platu od 32.000 dinara i za boravak deteta će plaćati 15 odsto više, odnosno do 7.429 dinara. Socijalno najugroženiji i dalje će plaćati 694 dinara.
Cene koje su do sada plaćali roditelji određene su još 1. novembra 2005. godine, pa je najviša iznosila 4.957 dinara, što je daleko ispod realne cene smeštaja kažu nadležni i objašnjavaju da je poskupljenje bilo neminovno.
- Realno cena za smeštaj je 11.430 dinara, ali kao deo socijalne politike koju vodimo odlučeno je da gornja granica bude niža za 15 odsto pa će maksimalan iznos biti 7.429 dinara - objasnila je Radmila Hrustanović, zamenik gradonačelnika napominjući da je Grad uveo i tri nove kategorije kojima bi se smanjila razlika među korisnicima i ujedno povećalo učešće onih sa najvećim primanjima.
Grad je najavio i novu politiku upisa kako bi se smanjile liste čekanja. Prema zvaničnim podacima na smeštaj čeka oko šest hiljada dece. Od predškolskih ustanova je zatraženo da dostave spiskove svih objekata koji bi mogli da se adaptiraju za boravak dece. Grad će iznajmiti posebne prostorije koje će biti takođe opremljene za smeštaj dece, a planira se i da se određen broj dece upiše u neke od 11 licenciranih privatnih vrtića.
- Iz budžeta bi deo novca bio dotiran privatnicima, a roditelji bi plaćali cenu kao kod nas.Uz to svako dete koje dva, tri meseca neopravdano ne dolazi u vrtići biće ispisano - rekla je Ljiljana Jovčić, novoimenovani sekretar za dečiju i socijalnu zaštitu.
Izvor