Godinama pojedine škole u Srbiji u vreme upisnih rokova love u mutnom, pa đacima naplaćuju upisninu koja zakonom nigde nije predviđena. Upisnina je u stvari „školski dinar“ koji se naplaćuje uz saglasnost i odluku školskih saveta roditelja, ali, svejedno, nije obavezujuća.
- Upis u sve razrede državnih osnovnih i srednjih škola u Srbiji je besplatan. Zakon dozvoljava da škole od roditelja uzmu „đački dinar“, ali samo ako odluku o tome donese savet roditelja. Ova odluka nije obavezujuća, što znači da roditelji uplaćuju novac na žiro-račune škola isključivo na dobrovoljnoj osnovi - kaže za „Blic“ Bogoljub Lazarević, pomoćnik ministra prosvete.
U jednoj beogradskoj gimnaziji, kažu roditelji koji su se javili redakciji „Blica“, razredni starešina je čak pretio njihovom sinu da neće dobiti svedočanstvo dok ne plati „đački dinar“.
- Škole ne mogu uslovljavati upis učenika uplatom sredstava po ovom osnovu. Ne postoje nikakve upisnine. Roditelji, odlukom saveta, mogu da učestvuju u poboljšanju uslova rada škole. Ali svako ima pravo da ne posluša ovu odluku - kaže Lazarević.
Lazarević podseća da Ministarstvo prosvete svake godine upozorava škole, ali i roditelje da je „đački dinar“ nešto što učenici uplaćuju isključivo na dobrovoljnoj osnovi.
- Logično bi bilo da se troškovi za razne obrasce, knjižice, diplome, svedočanstva... obračunaju na početku školske godine i da se predoče roditeljima. Može im se samo ponuditi mogućnost da se sve to nabavi preko škole - kaže Lazarević.
Učenici koji upisuju drugi, treći i četvrti razred u Školi za dizajn u Beogradu juče su prilikom preuzimanja svedočanstva dali razrednim starešinama po 1.350 dinara, za šta, kako kažu, nisu dobijali priznanice. Mnogi od njih nisu bili obavešteni da ne moraju da donesu novac već su mislili da iznos od 1.350 dinara moraju da plate.
- Savet roditelja naše škole doneo je odluku o iznosu „đačkog dinara“. Roditeljima smo podneli izveštaj za šta je utrošen novac koji su uplatili prošle godine. Naravno da je sve na dobrovoljnoj osnovi, ali nismo na to posebno upozoravali. Đaci koji se upisuju u prvi razred ne plaćaju ništa. Oni bi u toku godine, opet na dobrovoljnoj osnovi, trebalo da uplate osiguranje, članstvo u biblioteci, održavanje softvera i troškove za modele. To iznosi oko 550 dinara - kaže za „Blic“ Mirjana Damjanović, direktorka Škole za dizajn.
Nadležna prosvetna inspekcija
U Ministarstvu prosvete kažu da, ukoliko u školama na bilo koji način uslovljavaju učenike uplatom „đačkog dinara“, roditelji treba da se obrate opštinskoj, gradskoj ili Republičkoj prosvetnoj inspekciji koje su nadležne da kontrolišu eventualne nezakonitosti.
Naknada za učinjenu štetu
U Dvanaestoj beogradskoj gimnaziji đaci moraju da plate iznos od 700 dinara za, kako kaže Svetlana Miljenović, direktorka ove škole, „štetu koju su načinili“.
- Na početku ove školske godine naše učionice imale su novo osvetljenje, bile su okrečene, imale su nove klupe i stolice jer je škola tokom leta kompletno renovirana. Od dva miliona dinara, koliko je izdvojeno za sređivanje škole, roditelji su na dobrovoljnoj osnovi dali oko 370.000 dinara. Na kraju godine oko 100 klupa je uništeno, a zidovi su prepuni otisaka lopti, stopala, ižvrljani... Zato bi bilo krajnje korektno da se sve to dovede u stanje od 1. septembra. Za uništene klupe đaci treba da plate po 300, a za krečenje po 400 dinara. Roditeljima je ostavljena mogućnost da, ako hoće, sami organizuju krečenje - kaže direktorka Miljenović.
Izvor