Za poslednje dve nedelje, u Srbiji je zagađeno čak osam reka, a samo tokom jučerašnjeg dana tri. Iz raznih fabrika u reke Toplicu, Turiju, Moravicu, Begej, Despotovicu, Vlasinu, Dunav i Timok ulile su se otpadne vode, a tone mrtve ribe plutaju vodama Srbije.
Ministarstvu za zaštitu životne sredine juče je bilo nemoguće dobiti odgovor kako je moguće da dođe do ovakve ekološke katastrofe.
Prema rečima stručnjaka, u kombinaciji sa letnjim niskim vodostajem reka, incidenti su prerasli u ekološku katastrofu. Tako je, na zaprepašćenje sportskih ribolovaca, juče i prekjuče nizvodno od Kuršumlije prema Prokuplju, reka Toplica na površinu izbacila više od deset tona uginule ribe.
Ribolovci i meštani sela Barlovo, kraj Kuršumlije, gde su isplivale mrtve ribe, tvrde da se Toplica oseća na amonijak i fenol, čija se isparenja usled niskog vodostaja reke daju namirisati i u Barlovu. Prema rečima Vuka Bogdanovića, predsednika tog sela, razloga za brigu itekako ima jer su ugroženi i bunari u vodotoku Toplice, iz kojih se zalivaju bašte i poji stoka.
- Upozoravali smo potencijalne zagađivače - hladnjaču „Frigonais“ i drvoprerađivačko preduzeće „Kopaonik“ na moguće posledice ispuštanja otpadnih voda u Toplicu, posebno zbog niskog vodostaja i visokih temperatura - kaže ribočuvar Dragan Mijajlović.
Toplicu je juče obišla i Republička vodoprivredna inspekcija, koja je odnela uzroke uginule ribe i vode na analizu. Njihovi rezultati će biti poznati za nekoliko dana, kada će se znati i tačan uzrok pomora ribe, kao i to ko je krivac.
Direktor preduzeća „Kopaonik“ Slaviša Ristić negirao je juče da je ta fabrika u reku ispustila bilo kakve otrovne materije.
- Fabrika je prestala da radi u 11 sati, odmah pošto se čulo za katastrofalan pomor riba. Rukovodstvo fabrike je donelo takvu odluku da se zbog niskog vodostaja Toplice „izbegne da budu zagađivači“ - kaže Ristić.
Ekološka inspekcija je juče u popodnevnim satima privremeno zabranila rad Fabrici lesonita „Kopaonik“.
U međuvremenu, uginula riba i dalje pluta rekom, dok članovi Udruženja sportskih ribolovaca pokušavaju da je očiste.

Pomor i u Sokobanji
Ribolovci i meštani su se bacili i na čišćenje reke Moravice u Sokobanji, po čijoj površini je takođe juče počela da pluta uginula riba - klen, krkuša i belica. Na teren su i ovog puta izašle sve nadležne službe.
- Iako bez analize ne možemo znati šta je uzrok uginuća, postoji velika mogućnost da je u pitanju povećana količina hlora iz obližnjeg bazena čija se voda izliva u Moravicu. Vodostaj Moravice je izuzetno nizak i sigurno je i to doprinelo katastrofi. Primetio sam da je riba, uglavnom sitnija, koncentrisana u jednom viru prečnika oko dva metra, tako da postoji mogućnost da je pomor lokalnog tipa i da nije zahvatio celu reku – kaže za „Blic“ republički vodoprivredni inspektor Miodrag Milanović.
Za razliku od inspektora, sportski ribolovci Bačke Palanke koji su juče duž leve obale Dunava, nadomak samog grada i industrijske Simić zone primetili veliku količinu uginulih deverika, babuški, bodorke, manjih šarana i smuđeva su besni.
- Uginulu ribu smo primetili nizvodno od Fabrike veštačkog đubriva „Fertil“ i glavne ispusne cevi gradske kanalizacije. Više desetina mrtvih riba plutalo je i za vikend Dunavom ka Čelarevu i Novom Sadu, dok se okolinom širio jak neprijatan miris. To bi od početka ove godine bio ko zna koji slučaj pomora ribe na ovom delu Dunava, a nadležni ćute, tako da smo kao ljubitelji reke i pecanja ogorčeni - kažu ribolovci iz Bačke Palanke.
Tri reke za jedan dan
Samo juče u Srbiji su zagađene tri reke, a prema rečima nadležnih, neke posebne strategije za sprečavanje ovakvih incidenata nema jer se „havarije ne mogu preduprediti“.
- Mi možemo samo da zahtevamo da se šteta ispravi i da podnesemo prijavu za privredne prestupe, a dalju odluku donosi sud. Kazne se kreću od 200.000 do tri miliona dinara - kaže Sonja Simić, načelnik Vodoprivredne inspekcije za Beograd u Ministarstvu za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo.
Same kazne zvuče simbolično za velike fabrike, a koliko su sudovi efikasni u rešavaju ovih sporova pokazuje i slučaj Termoelektrane „Kolubara“ u Velikim Crljenima kraj Lazarevca. Kada je u nedelju došlo do popuštanja nasipa na deponiji pepela Termoelektrane, u reku Turiju prodrle su i otpadne vode i pepeo. Nadležni su „po protokolu“ izašli na lice mesta mesta, naredili prečišćanje toka i podneli prijave. Međutim, sama reka je već treći dan crna, a meštani su sakupili ribu, potrpali u džakove, zatrpali i posuli krečom, kako bi sprečili eventualno širenje zaraze. Voda iz Turije, zamućena pepelom, međutim, stigla je i do ušća Kolubare.
- Slična havarija dogodila se i u septembru prošle godine, a reka se oporavljala mesecima. Da su tada kažnjeni na pravi način, možda se nešto slično ne bi ponovilo - kažu meštani Velikog Crljena.
I za prošlogodišnji incident u Termoelektrani „Kolubara“ vodoprivredna inspekcija je napisala prijavu za privredni prestup, međutim, kako su nam rekli u Termoelektrani, do danas ih niko nije ni pozvao na sud.

Izvor