Beograd — Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije za danas je najavila štrajk upozorenja. Protest danas organizuje i Sindikat pravosuđa.

Članovi Unije sindikata prosvetnih radnika neće održati poslednji čas prepodnevne i prvi čas popodnevne smene. Predstavnik Unije Miodrag Skrobonja kaže da Unija deluje u 548 škola u Srbiji, a da se očekuje da će u štrajk upozorenja danas ući između 350 i 400 škola. Oni traže da se plate ne zamrzavaju naredne godine, kao i povećanje plata nenastavnim zaposlenima.

Iako je ministar prosvete Zoran Lončar rekao da će sve što je dogovoreno sa sindikatima prosvete biti ispoštovano, Skrobonja navodi da taj protokol s Vladom Unija sindikata nije potpisala, već da su to uradila druga dva sindikata.

"Nije bilo ni tada dogovoreno da se povećaju plate nenastavnim radnicima, koji ih tri godine ne primaju", kaže on.

"Drugi razlog je memorandum Vlade o zamrzavanju plata u 2008. godini, koji bi i ovako katastrofalan položaj prosvete, koja je trenutno na pretposlednjem mestu po platama u državnim i javnim službama, dovelo u još goru situaciju", navodi on.

"Treći razlog je da ministar još ne namerava već će u toku svog mandata, koji je recimo četiri godine, tek započeti rad na strategiji razvoja obrazovnog sistema", kaže on.

"A to nam se već dogodilo. Ni Gašo Knežević u svom mandatu, ni Vuksanović u svom, evo ni on u svom mandatu, tek samo obećavca taj krucijalni dokument, bez koga ne može da funkcioniš i dalje propada i razara se obrazovni sistem Srbije", navodi Skrobonja.

On navodi da su i ostala dva prosvetna sindikata, iako su prethodno potpisali protokol o platama sa Vladom, najavila da će stupiti u štrajk ukoliko Vlada zamrzne plate za narednu godinu.

Nakon današnjeg štrajka upozorenja plan Unije jeste da se čeka sastanak sa ministrom finansija Mirkom Cvetkovićem i eventualni pregovori do kraja septembra, pa će Unija nakon toga odlučiti o daljim koracima.

U međuvremenu je ministar Mirko Cvetković potvrdio da će se sastati s predstavnicima sindikata, najverovatnije sutra.

"Bilo je kontakata sinidikata zaposlenih u pravosuđu sa resornim ministrom i dogovoreno je da se sastanem sa njima, najverovatnije sutra", rekao je Cvetković na konferenciji za novinare povodom 100 dana rada Ministarstva za finansije.

On je dodao da nivo plata budžetskih korisnika i javna potrošnja do kraja ove godine mora da ostane u planiranim okvirima, utvrđenim u budžetu.

"Dogovor je da se u toku priprema budžeta za iduću godinu u neposrednim razgovorima sa sindikatima postigne sporazum o platama, ali da se ne remeti utvrđena makroekonomska politika", naglasio je Cvetković.

U štrajku i deo zaposlenih u pravosuđu

Prosvetari, međutim, nisu jedini budžetski korisnici koji su nezadovoljni svojim materijalnim položajem.

Oni su se okupili u 8 sati na Trgu Nikole Pašića u Beogradu, a u 10.30 su krenuli u protestnu šetnju, čiji je cilj okupljanje ispred Vlade Srbije.

Sindikati traže prijem kod potpredsednika Vlade Božidara Đelića, ministra finansija Mirka Cvetkovića i ministra pravosuđa Dušana Petrovića. Prema najavi organizatora, ukoliko ih ministri ne prime sindikalci će upasti sutra na sednicu vlade.

Zaposleni u pravosuđu zahtevaju da se stručnim saradnicima, sudskim izvršiteljima, referentima, daktilografima, spremačicama i ostalom "nesudećem osoblju" plata poveća 100 odsto.

Oni traže i potpisivanje kolektivnih ugovora i suspenziju Zakona o državnim službenicima i Zakona o platama državnih službenika.

Sindikatu pravosuđa priključio se i sindikat ASNS Granskog sindikata zaposlenih u državnoj upravi, sa istim zahtevima.

Plate nesudećeg osoblja - izvršilaca, daktilografa, stručnih saradnika, referenata i drugih - znatno su ispod republičkog proseka, od 10.000 do 14.500 dinara, kazala je predsednica Sindikata pravosuđa Srbije Slavica Živanović.

Suspenzija Zakona o platama državnih službenika traži se jer favorizuje funkcionere i predviđa odnos plata u rasponu jedan prema devet, rekla je predsednica ASNS-a u državnoj upravi Milena Jocić i objasnila da je predlog sindikata bio da odnos plata ide do jedan prema pet.

Budući da je reč o zaposlenima u pravosuđu i državnoj upravi, koji nemaju pravo na standardni štrajk, protest je organizovan kao radni dan na ulici, pa su se i zaposleni "upisivali" na improvizovanom papiru, kao na poslu.

Pripremili su i transparente na kojima je ispisan proglas sa zahtevima i parole "Najveći uspeh vlade - poste svi u pravosuđu" i "Vlada ne zna da vlada".

Živanovićeva je dodala da su najugroženiji u pravosuđu sudski izvršitelji, koji zarađuju oko 20.000, a imaju "više predmeta nego što mogu da pokriju" i svakodnevno su, kako je dodala, izloženi opasnostima i stresu jer izvršavaju presude izrečene ljudima koji gube imovinu, oduzimaju im se deca i događaju druge strašne stvari.

Izvor